W jakie kryptowaluty inwestować? Poniżej, zobaczycie zestawienie 5 najciekawszych kryptowalut, na które warto zwrócić uwagę, ze względu na ciekawy projekt, rozwiązania technologiczne i rosnącą popularność danej kryptowaluty. Ten artykuł będzie poświęcony bardziej pewnym projektom, które nie powinny zniknąć z Market Cupu i w dalszej perspektywie mogą okazać się trafioną inwestycją. Pamiętajcie, że nie jest to w żadnym wypadku porada inwestycyjna, a jedynie możliwe przewidywania, w oparciu o dobrze zrobiony research, zapoznanie się z Roadmapem danego projektu i tendencją rozwojową, które mogą przynieść oczekiwany zysk z inwestycji długoterminowej.

BITCOIN

Kryptowaluta, której w żadnym wypadku nie można pominąć. Jest pierwszą kryptowalutą jaka powstała i najbardziej rozpoznawalną. Bitcoin ma bardzo ważną funkcję użytkową w świecie kryptowalut, ponieważ zwykle poprzez Bitcoina mamy możliwość zakupienia innych altcoinów. Dodatkowo kapitalizacja BTC cały czas wzrasta i napływ ludzi zainteresowanych inwestowaniem w wirtualne waluty również wzrasta. Bitcoin nazywany jest „wirtualnym złotem” i na dzień dzisiejszy przechowuje on wartość pieniądza w dłuższym okresie czasu podobnie jak złoto, czy srebro. Jest tzw. alternatywą dla osób, które trzymają pieniądze w banku i z roku na rok zamiast pomnażać majątek to tracą z powodu wzrastającej inflacji. Niestety Bitcoin ma kilka wad, związanych z dużą opłatą transakcyjną (w porównaniu do innych kryptowalut, które są młodsze od Bitcoina) i czasem realizacji transakcji. W niedalekiej przyszłości planowane jest nałożenie na protokół Bitcoina nakładki płatniczej The Lightning Network, której rozwiązanie technologiczne, pozwoli na realizowanie nieograniczonej ilości transakcji poza łańcuchem bloków, zwiększając przy tym bezpieczeństwo sieci i opłacalność mikropłatności. (więcej o The Lightning Network pod tym linkiem). Wprowadzenie tego rozwiązania może spowodować wzrost wartości Bitcoina. Niestety nie jest znana dokładna data wprowadzenia systemu. Dodatkowo warto poczytać tutaj o kontraktach Futures, które również mogą wpłynąć na wartość BTC.

wykresy kursu kryptowaluty bitcoin

IOTA

Pierwsza kryptowaluta, która nie wykorzystuje rozwiązania Blockchain. IOTA to oprogramowanie otwarto-źródłowe zwane Tangle, które opiera się na nowym zdecentralizowanym rejestrze, którego istotną zaletą jest to, że nie pobiera opłat za transakcję. Tradycyjny blockchain wiąże różne transakcje w jeden blok, które w późniejszym etapie są weryfikowane przez górników. W Tangle jeden użytkownik wykonujący transakcję, potwierdza jednocześnie 2 transakcje innych, a każda transakcja weryfikuje się sama formując nowy blok. A im więcej użytkowników, tym system działa sprawniej. Ten projekt wyróżnia się na tle innych altcoinów, cechuje go przede wszystkim niekończona skalowalność i brak bloków. Jak wszędzie, trzeba jednak uważać. Kilka dni temu, doszło do przykrego incydentu. Użytkownicy tworząc nowy portfel IOTA, zamiast wygenerować własne 81-znakowe seedy, posłużyli się stroną internetową, która zrobiła to „za nich”. Tworząc nowy portfel IOTA, użytkownicy powinni wygenerować własne 81-znakowe seedy, a nie używać strony internetowej robiącej to za nich. Niestety dla części użytkowników sam proces tworzenia nowego portfela okazał się zbyt trudny i postanowił posłużyć się pomocniczą stroną nieznanego pochodzenia, a ich klucze trafiły bezpośrednio w ręce hakerów. Jest to bardzo ważna lekcja dla zwolenników kryptowalut. Zanim zdecydujesz się inwestować w daną kryptowalutę, zabezpiecz jak najlepiej zainwestowane środki, korzystając jedynie ze stron źródłowych.

Link do ROADMAP – kryptowaluty IOTA

wykresy kursu kryptowaluty iota

ETHEREUM

Druga co do popularności kryptowaluta bo Bitcoinie, a przede wszystkim projekt z dużym potencjałem. Ethereum to platforma służąca do zawierania „smart kontraktów”, wykorzystująca technologię blockchain. Dodatkowo zdecentralizowana sieć peer-to-peer pozwala na tworzenie aplikacji, skryptów, umów zapisywanych w łańcuchu bloków. Wadą Ethereum, może być fakt, że wszystkie smart kontrakty znajdują się na jednym blockchainie, który ulega zapchaniu, a technologia Ethereum oparta o blockchain ma bardzo dużą konkurencję w postaci nowych projektów takich jak ADA i NEO. Ethereum już jakiś czas istnieje na rynku kryptowalut i ma bardzo dobrą cenę w stosunku do Bitcoina. Wykresy Ethereum na Coin Market Cup pokazują ostatnimi czasy trend spadkowy, więc być może jest to bardzo dobra okazja do nabycia kilku wirtualnym monet tej kryptowaluty. Na rynku kryptowalutowym mówi się coraz śmielej o tym, że Ethereum wraz z Litecoinem, szykują się do wejścia tak samo jak Bitcoin na giełdę, może mieć to duże znaczenie na wzrost wartości Ethereum (artykuł na ten temat).

wykresy kursu kryptowaluty ethereum

ETHEREUM CLASSIC

Powstała po podziale sieci Ethereum, na który nałożono hard fork (polecam artykuł FXMAG wyjaśniający pojęcia soft fork i hard fork). Ehereum Classik powstało po sprzeciwie części użytkowników. Część posiadaczy ETH była przeciwna hard forkowi i ingerencji w blockchain Ethereum. Po tym podziale powstała nowa społeczność, która od samego początku utrzymuje ciągłość blockchaina, a jej użytkownicy nigdy nie zdecydowali się na aktualizację oprogramowania. ETC traktuje się, jako autonomiczną kryptowalutę, która posiada swój własny blockchain. Na dzień dzisiejszy Ethereum Classik ma bardzo dobrą cenę do zakupu na long term.

wykresy kursu kryptowaluty ethereum classic

LITECOIN

To tzw. „srebro wśród kryptowalut”. Jest drugą najstarszą kryptowalutą po Bitcoinie, która swoją budową bardzo przypomina Bitcoina, przy czym jest szybsza. Litecoin przetwarza blok co ok. 2,5 minuty, podczas gdy Bitcoin robi to co ok. 10 minut. Skutkuje to krótszym czasem akceptacji potwierdzeń i realizacji transakcji, bez konieczności modyfikowania sieci w najbliższej przyszłości. Dodatkowo maksymalna ilość monet wynosi 84,000,000 LTC, gdy Bitcoina tylko 21,000,000 BTC. Co ciekawe, prawdopodobnie w marcu tego roku, Litecoin wprowadzi kartę debetową, dzięki której będziemy mogli płacić Litecoinami w sklepach, które zaakceptują transakcję tą kryptowalutą. Bardzo możliwe jest również wprowadzenie The Lightning Network (nakładka płatnicza) i Atomic Swap (więcej o Automatic Swap), tak jak w przypadku Bitcoina, który umożliwi przesyłanie wirtualnych monet za pomocą smart kontraktów.

wykresy kursu kryptowaluty litecoin

Oczywiście rynek kryptowalut ma nam do zaoferowania bardzo dużo ciekawych rozwiązań kooperujących z kryptowalutą, którą mniej lub bardziej można się zainteresować, a o których będziecie mogli przeczytać w niedalekiej przyszłości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Banner Content