Technologia Blockchain, która odnalazła szerokie zastosowanie w zabezpieczaniu transakcji krypotwalutowych, zyskuje co raz większe uznanie w różnych dziedzinach życia. Transakcje w przypadku Blockchaina są zabezpieczane dzięki łańcuchowi bloków. Do tej pory kryptowaluty wykorzystywały dwie najbardziej popularne metody zabezpieczania transakcji: Proof of Work i Proof of Stake. Oba modele bazują na zdecentralizowanej sieci peer-to-peer.

Twórcy kryptowaluty IOTA wyszli naprzeciw technologii Blockchain i stworzyli nowe rewolucyjne rozwiązanie zabezpieczania transakcji.

Tradycyjny Blockchain – wady i ograniczenia

Na przestrzeni lat nie doszło do dużych modyfikacji pierwotnego Blockchaina, który jest wykorzystywany do zabezpieczania transakcji chociażby w przypadku najbardziej popularnej waluty, Bitcoina. Powstało kilka rozwiązań udoskonalających cały system Blockchain (Softforki, Hardforki czy Lightning Network), mających na celu zwiększenie skalowalności projektu. Technologia Blockchain dzięki zastosowaniu Proof of Work i wykorzystaniu rozproszonej sieci bazy danych osiągnęła w ostatnich latach niepodważalny sukces.

Jednak wraz ze wzrostem społeczności wykorzystującej technologię Blockchain, co raz pojawiają się problemy z wydajnością czy szybkością działania całego systemu. Można powiedzieć, że podstawową siłą Blockchaina jest jego sekwencyjność. Oznacza to, że raz zatwierdzonego bloku przez większość społeczności nie można zmienić, a na zatwierdzonym bloku budowany jest kolejny, nowy blok. Niestety to właśnie sekwencyjność jest powodem spowolnienia całego procesu budowania bloków.

Szerzej na ten temat można przeczytać w artykule Kopanie kryptowalut – Proof of Work vs Proof of stake

IOTA wprowadza nowe rozwiązanie technologiczne

Prace nad stworzeniem ekosystemu IOTA trwały nieprzerwanie od 2015 roku. Kryptowaluta IOTA powstała w 2017 roku i wyróżnia się tym, że wykorzystuje nowy zdecentralizowany rejestr, który jest swego rodzaju Blockchainem, bez bloków. W tradycyjnych systemach takich jak Bitcoin czy Ethereum, transakcje są wiązane w blok, a następnie weryfikowane przez kopaczy metodą Proof of Work. Cały proces wymaga zużycia bardzo dużych mocy obliczeniowych. Pod kryptowalutą IOTA kryje się nowy rodzaj rozproszonej księgi rachunkowej, który wykorzystuje ukierunkowany wykres acykliczny (ang. directed acyclic graph – DAG) zwany ‘Tangle’. Różnice pomiędzy Tangle a Blockchain są najbardziej widoczne w odniesieniu do rozpowszechniania informacji i osiągania konsensusu.

W Tangle każda transakcja jest oddzielnym blokiem, który samodzielnie się weryfikuje. Założyciele Tangle opracowali własną funkcję ‘hashującą’. Nosi ona nazwę ‘Curl’ i odpowiada m.in. za tworzenie adresów transakcji, skrótów wiadomości, Proof of Work i podpisów cyfrowych. Istotnymi zaletami zastosowania tej technologii jest nieskończona skalowalność, prostota i lekkość konstrukcji. Dodatkowo koszty transakcji są zerowe.

Projekt IOTA koncentruje się na koncepcji informatycznej Internet Of Things (IoT), której ideą jest łączenie materialnych przedmiotów ze sobą za pośrednictwem rozbudowanej sieci Internetu. Dzięki łączeniu urządzeń ze zautomatyzowanymi systemami można gromadzić szczegółowe dane, analizować je i w odpowiedzi dostarczać użytkownikom sieci ulepszone i dopasowane produkty i usługi.

Jak działa system Tangle?

Aby móc w pełni zobrazować jak działa Tangle, warto na początku przypomnieć, jak działa tradycyjny Blockchain. Na blok Blockchaina składają się różne transakcje, które aby mogły zostać przypisane do bloku muszą zostać zweryfikowane przez wszystkich ‘górników’ (węzły sieci).

W Tangle każda pojedyncza transakcja odpowiada za formowanie nowego bloku i dodatkowo weryfikuje się sama. Jednak zanim transakcja sama się zweryfikuje, uprzednio musi dojść do zweryfikowania dwóch innych transakcji w sieci. Transakcje wybierane są losowo za pomocą algorytmu. Uproszczając proces, zadaniem węzła w sieci jest rozwiązanie zagadki kryptograficznej i sprawdzenie czy dwie transakcje są prawidłowe i nie powodują konfliktu. Ważne jest, aby pamiętać, że dzięki temu Tangle łączy proces tworzenia transakcji z procesem osiągania konsensusu. Nie potrzebne już jest inicjowanie transakcji, a następnie oczekiwanie na zatwierdzenie danej transakcji przez społeczność

Sam proces weryfikacji działa podobnie jak metoda Proof of Work, którą znamy z modelu zabezpieczania transakcji Bitcoina. Dzięki rozwiązaniu Tangle, cały proces weryfikacji ogranicza się do dwóch najbliższych węzłów, co przede wszystkim zmniejsza wykorzystanie mocy obliczeniowej. Rezultatem takiego rozwiązania jest praktycznie zerowy koszt transakcji, a w procesie weryfikacji może brać udział każde urządzenie. W tym systemie, górnicy stają się zbędni, nie występuje ‘mining’ i nie ma benefitów związanych z rozwiązania bloku.

Cechy Tangle

  • Nieskończona skalowalność i lekka konstrukcja,
  • brak opłat transakcyjnych, umożliwienie mikropłatności
  • brak bloków, brak wydobycia, brak wynagradzania górników
  • POW do zatwierdzania transakcji, jednak przy wykorzystaniu niewielkiej mocy obliczeniowej
  • Wykorzystuje ukierunkowany wykres acykliczny
  • Odporność na komputery kwantowe: IOTA wykorzystała nowo zaprojektowaną funkcję skrótu trójwymiarowego zwaną Curl, która jest odporna na kwantowość

Nieskończona skalowalność – rozliczanie transakcji na dużą skalę

Jednym z większych problemów Blockchaina jest skalowalność. W przypadku Bitcoina jest to wyjątkowo uciążliwy problem, ponieważ zatwierdzanie transakcji odbywa się w sekwencyjnych odstępach. Sytuacja nieco lepiej wygląda w przypadku altcoinów, które zdążyły wprowadzić ulepszenia Blockchaina.

Tangle całkowicie rozwiązuje problem skalowalności. Cały system cechuje wysoka przepustowość transakcji dzięki równoległemu sprawdzaniu transakcji bez ograniczeń co do liczby transakcji, które można potwierdzić w określonym przedziale czasowym. W efekcie, im więcej jest przeprowadzanych transakcji, tym cały system działa sprawniej i szybciej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Banner Content