Czym jest Substratum?

”Substratum” is an open-source network that allows anyone to allocate spare computing resources to make the internet a free and fair place for the entire world”

Cytat pochodzi ze strony źródłowej twórców Substratum. W wolnym tłumaczeniu Substratum (SUB), to kryptowaluta opierająca się na projekcie, chcącym stworzyć sieć ‘open source’, która pozwoli każdemu użytkownikowi Internetu na nieograniczony dostęp do informacji bez nadzoru organów państwowych. Dzięki temu rozwiązaniu, internauci nie będą musieli polegać na scentralizowanych serwerach. Projekt opiera się na rozproszonym i zdecentralizowanym serwerze FTP, dzięki któremu każdy będzie mógł publikować treści jakie chce, bez możliwości ingerencji instytucji chcących kontrolować przepływ informacji w sieci.

Projekt uruchomiono w lutym 2017 roku, a ICO projektu zorganizowano w sierpniu tego samego roku. Od tego czasu kryptowaluta obecna jest na takich giełdach jak Binance, KuCoin, Coss.io, HitBTC. EtherDelta i TidEx.

Obecnie na https://coinmarketcap.com/ Substratum zajmuje 64 pozycję.

Koncepcja projektu, a neutralność sieci

Po krótce przypomnę, jak działa obecny system przeglądania i udostępniania treści w Internecie i dlaczego na co dzień występuje problem blokowania stron.

Wpisując adres strony, jednocześnie wysyłamy żądanie do scentralizowanego serwera. Lecz zanim owe żądanie dojdzie do adresata, musi przejść przez pośrednika jakim jest lokalny dostawca Internetu (tzw. ISP – Internet Service Provider np. TP S.A., Netia, UPC), którego zadaniem jest przekierowanie Naszego żądania. Dostawcy Internetu są zobowiązani przestrzegać prawa obowiązującego w danym państwie, stąd rząd w bardzo łatwy sposób, może kontrolować i blokować niechciane strony www znajdujące się na scentralizowanym serwerze.

Projekt Substratum w prosty sposób chce rozwiązać ten problem, wykorzystując do tego system rozproszonych sieci, które zabezpieczają przesyłane treści bez potrzeby używania sieci VPN lub Tor. Twórcy Substratum dążą do stworzenia platformy o przyjaznym interfejsie, która pozwoli skonfigurować serwer za pomocą prostej, intuicyjnej aplikacji.

Sieć Substratum będzie występować w 3 formach:

Web Visitores See Content– czyli zwyczajni użytkownicy odwiedzający sieć i korzystający z udostępnionych stron, bez konieczności instalowania jakiegokolwiek oprogramowania. Użytkownik może przeglądać strony w swojej zwykłej przeglądarce internetowej bez ograniczeń, a do serfowania w sieci i przeglądania treści nie potrzebuje żadnych specjalnych wtyczek ani dodatkowych aplikacji.

Host Serves Content – użytkownicy/firmy/korporacje chcące hostować i udostępniać swoje strony w sieci Substratum, będą musiały pobrać za opłatą SUB odpowiednie oprogramowanie. Hości w sieci Substratum będą płacić od kliknięcia, a nie od czasowego wynajęcia serwera. Jeśli chcesz, aby Twoje treści lub usługi były udostępnione, będziesz zobowiązany opłacać tylko ilość ruchu, jaką generują Twoje strony. Stwarza to ekonomiczny i bezpośredni związek między popularnością strony, a kosztami. Twórcy projektu zapowiadają, że ten rodzaj pobierania opłat będzie zdecydowanie tańszy od hostingu prywatnego czy hostingu w chmurze.

Nodes Transmit Data – Sieć Substratum składa się z węzłów używających algorytmów sztucznej inteligencji, aby w jak najszybszy sposób zlokalizować najbliższy serwer, który udostępni żądane informacje użytkownikowi sieci. Substratum zaszyfrowuje wszystkie dane i ruch sieciowy. Dodatkowo udostępniane pliki przetrzymywane są w rozproszonej sieci. Oznacza to, że jeśli dostawca Internetu zablokuje jeden z węzłów sieci, wciąż pozostanie jeszcze wiele węzłów, które są gotowe obsłużyć żądanie. Węzły hostujące daną witrynę ciągle się zmieniają i żaden pojedynczy węzeł nie zawiera całego pliku dla żadnej witryny. To rozwiązanie oznacza, że podczas korzystania z sieci Substratum, żaden usługodawca internetowy, nie będzie mógł monitorować odwiedzanych stron przez użytkownika. Ponadto, każdy użytkownik oddzielnie będzie mógł uruchomić platformę Substratum Node, która w zamian za użyczenie dysku, pamięci i mocy obliczeniowej wynagrodzi użytkownika tokenami SUB.

Wielkość wynagrodzenia będzie zależała od kilku czynników:

– Ilość czasu przebywania online

– Lokalizacja i ryzyko nałożenia kary, osoby z większymi ograniczeniami swobodnego korzystania z sieci, będą miały odpowiednio zwiększone wynagrodzenie (jak np. Chiny)

– Długość korzystania z sieci, im dłuższy staż, tym proporcjonalnie większe wynagrodzenie

Jak przechowywać SUB, dystrybucja SUB

Tokeny Substratum są tokenami ERC20, oznacza to, że mogą być przechowywane na dowolnym portfelu Ethereum. Najlepszym dedykowanym portfelem do trzymania SUB jest MyEtherWallet. Warto wiedzieć, że Substratum jako platforma nie działa na Blockchainie Ethereum. Tylko sam token SUB jest obsługiwany przez protokół Ethereum. Projekt Substratum nie zawiera tradycyjnego wydobywania monet zwanego potocznie ‘górnictwem’. Użytkownik będący węzłem sieci zarabia na udostępnianiu stron w sieci. Całkowita podaż SUB nie zwiększy się. Wartość SUB wzrośnie wraz ze zwiększeniem ilość stron internetowych w sieci Substratum i rozwojem projektu.
Substratum posługuje się dwoma nominałami: SUB analogicznie porównamy np. z dolarem, a ATOMY są odpowiednikiem centów. Jeden SUB wart jest 100 ATOMÓW.

Najważniejsze cechy Suubstratum

Substratum Node

CryptoPay SubstratHost Sztuczna Inteligencja Oprogramowanie 1-Click Kryptografia

Algorytmy kompresji

Członkowie sieci, którzy uruchomią oprogramowanie dostają wynagrodzenie w postaci tokenów SUB Wszystkie witryny działające w sieci Substratum mogą przetwarzać transakcje za pomocą dowolnej kryptowaluty publicznej Użytkownicy czy firmy chcące hostować witryny, bazy danych, aplikacje płacą członkom sieci w SUB Wykorzystanie sztucznej inteligencji umożliwia zlokalizowanie odpowiedniego urządzenia Substratum Network w celu dostarczenia zawartości zapewniającej najszybszy czas ładowania Prosty interfejs konfiguracji kliknięć pozwala każdemu łatwo rozpocząć pracę w sieci Substratum Zaawansowane algorytmy kryptograficzne oparte na Sztucznej Inteligencji zapewniają bezpieczeństwo danych w sieci Substratum Opracowane zaawansowane algorytmy kompresji zapewniają niskie opóźnienia i szybki czas ładowania treści

Substratum w mediach społecznościowych

Deweloperzy Substratum są bardzo aktywni w sieci. Śledząc uważnie RoadMap projektu możemy zauważyć, że deweloperzy ściśle trzymają się wyznaczonych celów. Na rok 2018 planowane jest wypuszczenie w pełni działającego produktu.

Strona źródłowa Substratum

Whitepaper

Twitter

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Banner Content