Ten artykuł zostanie w całości poświęcony zagranicznym giełdom, które pośredniczą w obrocie kryptowalutami. Obecnie mamy kilkadziesiąt giełd kryptowalutowych. Ponadto cały czas powstają nowe platformy, które oferują swoje usługi związane z obrotem kryptowalutą, dlatego jestem w stanie zrozumieć zdezorientowanie początkującego inwestora. Trudno wytypować jedną najlepszą giełdę i myślę też, że żaden inwestor nie pokusiłby się na wytypowanie tej jednej najlepszej, ponieważ byłoby to dużym uproszczeniem i przekłamaniem rzeczywistości. Zwykle o wyborze giełdy decydują opinie bliskich, bardziej doświadczonych kolegów. Jednak trzeba wiedzieć, że inwestor zwykle kieruje się kilkoma cechami giełdy, które decydują o ostatecznym wyborze.

Większość początkujących inwestorów będzie wybierać giełdy cieszące się ogólnym zaufaniem, dla innych większą wartość będą miały niskie opłaty prowizyjne i transakcyjne, a jeszcze inny inwestor będzie chciał zainwestować w altcoina, którego będzie mógł zakupić jedynie na niszowej giełdzie. Inaczej zachowa się inwestor kupujący kryptowaluty z myślą o przechowywaniu długoterminowym, a inaczej który na co dzień uprawia trading i będzie szukał giełd z jak najmniejszymi prowizjami.

Jak dokonać wyboru? – Czynniki różnicujące giełdy

Występują 2 rodzaje giełd. Do pierwszej grupy możemy zaliczyć giełdy, na których możemy dokonać transakcji bezpośrednio za pomocą waluty FIAT (USD, PLN, EURO itd.). Drugi rodzaj giełdy dotyczy tylko opcji handlu altcoinami (wymiana krypto – krypto).

Podczas wyboru giełdy będziesz musiał przeanalizować szereg czynników, które pozwolą ci wybrać najkorzystniejszą opcję. Możliwe, że kryptowaluta, którą jesteś zainteresowany, znajduje się tylko na giełdach pośredniczących w wymianie altcoinów i będziesz zmuszony wybrać jeszcze drugą giełdę, która realizuje wymiany pomiędzy walutami FIAT, a kryptowalutami.

Przeanalizuj giełdy pod względem cen kryptowalut, opłat transakcyjnych, pobieranych prowizji od wpłacania i wypłacania środków, opłat od rodzaju zleceń czy czasu realizacji transakcji. Prześledzenie historii działalności danej giełdy też powinno być dla Ciebie istotnym czynnikiem, który pozwoli Ci sprawdzić wiarygodność danej giełdy, czy istnieje aktywnie działający support albo jak długo trwa proces weryfikacji użytkownika. Oczywiście wraz ze rozwojem giełdy, wzrasta poziom bezpieczeństwa, a raczej wzrost zaufania do korzystania z danej giełdy. Każda giełda ma swoje wady i zalety. Przed zainwestowaniem środków warto rozpoznać rynek i wiedzieć, która giełda jest największa, najtańsza czy najbezpieczniejsza (o ile w ogóle można użyć takiego sformułowania odnosząc się do giełd cyfrowych walut).

W zestawieniu poniżej przedstawiam Wam 4 największe giełdy kryptowalutowe dostępne na rynku zachodnim (USA, Europa).

1. Coinbase

logo giełdy coinbase

Giełda została założona w 2012 roku w San Francisco w USA. Giełda ta oferuje nie tylko możliwość wymiany kryptowaluty. Ma jeszcze dwie dodatkowe usługi. Zapewnia portfel, służący do przechowywania kryptowaluty i jednocześnie posiada kantor, dzięki któremu możemy zakupić Bitcoiny. Możesz łatwo kupić Bitcoiny za pomocą karty kredytowej.

Wolumen Coinbase na chwile obecną wynosi ponad 20 miliardów dolarów, a ilość użytkowników opiewa o 10 milionów, co czyni giełdę Coinbase jedną z największych giełd kryptowalut. Na dzień dzisiejszy giełda oferuje swoje usługi w 32 krajach (w tym w Polsce).

Opłaty Coinbase zależne są od lokalizacji w jakiej się znajdujesz i sposobu płatności. Coinbase uchodzi za jedną z najbezpieczniejszych giełd do obrotu kryptowalutami i jest rekomendowana dla początkujących inwestorów. W momencie zakupu kryptowaluty uprzednio musisz zweryfikować swoje konto za pomącą skanu dowodu osobistego/paszportu/prawa jazdy. Giełda prowadzi politykę ANTI-MONEY LAUNDERING (AML) & KNOW YOUR CUSTOMER (KYC). Ten system weryfikacji uniemożliwia handel anonimowy i stara się skutecznie zwalczać przestępstwo w cybeprzestrzeni.

Baza monet obsługuje na razie tylko Euro, Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum i Litecoin.

Pary walutowe: BTC/EUR, BCH/EUR, ETH/EUR, LTC/EUR

Warto wiedzieć, że Coinbase odpowiada również za platformę handlową GDAX, która jest skierowana do przedsiębiorców zarabiających na kontraktach krótkoterminowych.

2. Bittrex

logo giełdy bittrex

Giełda Bittrex znajduje się w Seattle, w Stanach Zjednoczonych i została uruchomiona w 2014 r. Jak dotąd odniosła bardzo duży sukces w utrzymaniu doskonałej reputacji. Cechuje się szeroką ofertą altcoinów. Od drugiej połowy 2017 roku trwa losowa weryfikacja użytkowników. Osoby które mają niezweryfikowane konta nie mogą wypłacać kryptowalut.

Dużą zaletą tej platformy handlowej jest przyjazny interfejs i najlepsza forma wymiany online. Giełda zapewnia ponad 250 par transakcyjnych i na obecną chwilę w swojej ofercie ma około 190 kryptowalut. Na giełdzie nie mamy możliwości kupna/sprzedaży za pomocą waluty FIAT. Giełda ma stałe prowizje wysokości 0,25.%. Giełda Bittrex tak samo jak w przypadku Coinbase prowadzi politykę ANTI-MONEY LAUNDERING (AML) & KNOW YOUR CUSTOMER (KYC) zwiększając zaufanie wśród użytkowników platformy.

3. Kraken

Założona w 2011 roku, Kraken jest jedną z najstarszych giełd bitcoinowych na rynku. Giełda Kraken zdobyła bardzo dużą polularność głównie w Europie, ale również w pozostałej części świata. Obsługuje wiele kryptowalut i akceptuje waluty: USD, CAD, EUR, JPY i GBP jako waluty FIAT. Główna siedziba giełdy znajduje się w San Francisco i obsługuje użytkowników z całej Ameryki Północnej (z wyjątkiem Nowego Jorku z powodu BitLicense), z Europy i Japonii. Każdy użytkownik na całym świecie może z łatwością korzystać usług tej giełdy na poziomie podstawowym, takich jak wykresy cen i statystyki. Od stycznia 2017r. giełda Kraken była drugą pod względem wielkości na świecie. Mimo wszystko nie jest to łatwa w obsłudze platforma dla początkujących inwestorów.

Warto wiedzieć, że po bankructwie Mt. Gox, to właśnie giełda Kraken została wybrana jako platforma, za pośrednictwem której wnioskodawcy mogli ubiegać się o otrzymanie utraconych funduszy. Użytkownicy mogą dokonywać kupna i sprzedaży kryptowaluty, a także występuje możliwość handlu marżą.

Kraken obsługuje obecnie 15 monet kryptograficznych:

Bitcoin (XBT), Ethereum (ETH), Monero (XMR), Dash (DASH), Litecoin (LTC), Ripple (XRP), Stellar / Lumens (XLM), Ethereum Classic (ETC), Tokeny Augura (REP), Iconomi (ICN), Melon (MLN), Zcash (ZEC), Dogecoin (XDG), Tether (USDT), Gnoza (GNO), EOS (EOS)

4. Binance

logo giełdy binance

Największa giełda na świecie pod względem wolumenu ma swoją siedzibę na Malcie. Trafiła do rankingu ze względu na ogromną ilość użytkowników korzystających z platformy na całym świecie. Porównując z innymi giełdami, giełda Binance jest stosunkowo nową giełdą, której udało się zdobyć bardzo dużą popularność ze względu na niskie opłaty transakcyjne, a także prosty w obsłudze interfejs oferowany przez platformę. Binance nie obsługuje walut FIAT. Rolę amerykańskiego dolara pełni tam Tether (USDT). Jest to giełda typu krypto do krypto. Niezweryfikowany użytkownik może wypłacić do 2 BTC w ciągu 24 godzin. W momencie weryfikacji konta limit użytkownika wzrasta do 100 BTC w ciągu 24 godzin. W większości przypadków użytkownicy mogą obracać kryptowalutami bez przechodzenia przez proces weryfikacji. Jednak w momencie wypłaty dużej kwoty wymagana jest weryfikacja danych osobowych. Większa anonimowość na pewno przyciąga wielu inwestorów. Dzięki temu obrót kryptowalutą na giełdzie Binance jest idealny dla średnich i małych przedsiębiorców, którym zależy na zachowaniu anonimowości.

Dostępne kryptowaluty: Bitcoin, Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash, Litecoin, EOS, Cardano, Stellar Lumens, NEO, IOTA, Bitcoin Diamond, Monero, Dash, TRON, Nem, Ontology, VeChain, Binance Coin,  Ethereum Classic, Qtum, Verge, OmiseGO, Icon, Lisk, Nano, Zcash, Bitcoin Gold, Steem, Wancoin, Populous, BitShares, DigixDAO, Stratis, Waves, Zilliqa, Aeternity, Status, 0x, Loopring, Komodo, AION, Hshare, IOStoken, Walton, Ark, aelf, PIVX, Basic Attention Token, Substratum, NeoGas, ETHOS, Syscoin, GXShares, FunFair, Kyber Network, Nucleus Vision, Salt, ZCoin, Power Ledger, Chain Link, Storm, Bancor, Enigma, Nebilo, Request Network, Cindicator, Storj, POA Network, ICONOMI, Decentraland, Nuls, Quantstamp, Monaco, Enjin Coin, iExecRLC, Time New Bank, Metal, Raiden Network Token, Po.et, Bluzelle, Genesis Vision, NAV Coin, Gifto, OST, Eth Lend, Ripio Credit Network, Groestlcoin, AirSwap, SingularDTV, Eidoo, AdEx, SONM, Ambrosus, Red Pulse, CyberMiles, ChatCoin, AppCoins, WaBi, Viacoin, Wings, VIBE, district0x, Modum, WePower, INS Ecosystem, Tierion, Qlink, Etherparty, Vibrate, BlockMason Credit Portocol, Bread, Blox, Triggers, YOYOW, Lunyr, Everex, Monetha, Moeda Loyalty Points, Agrello, openANX, Aeron

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Banner Content