TOP 10 KRYPTOWALUT, które objęły prowadzenie na początku 2018 roku

ranking 10 najlepszych topowych kryptowalut

Poniżej znajdziecie krótki opis, co wyróżnia daną kryptowalutę na tle innych kryptowalut. Oczywiście zachęcam do szerszego zapoznania się z daną kryptowalutą. Każda ceniąca się waluta cyfrowa posiada tzw. whitepaper i własną stronę internetową, gdzie powinny być przedstawione szczegółowe plany rozwoju, dane techniczne i kompletne informacje dotyczące danej kryptowaluty.

Bitcoin

Pierwsza i najbardziej rozpoznawalna kryptowaluta. Dodatkowo pełni funkcję użytkową pośród innych walut cyfrowych, ponieważ poprzez Bitcoina możemy zakupić inne altcoiny. Napływ ludzi zainteresowanych inwestowaniem w wirtualne waluty zdecydowanie wzrósł w ostatnim czasie. Bitcoin jest tzw. „wirtualnym złotem” i na dzień dzisiejszy przechowuje on wartość pieniądza w dłuższym okresie czasu, podobnie jak metale szlachetne. Może być alternatywą dla ludzi trzymających pieniądze w banku.

wykres rankingu bitcoin
Ethereum

Druga co do popularności kryptowaluta po Bitcoinie, a przede wszystkim projekt z dużym potencjałem. Ethereum to platforma służąca do zawierania „smart kontraktów”, wykorzystująca technologię blockchain. Posiada zdecentralizowaną sieć peer-to-peer umożliwiającą tworzenie aplikacji, skryptów czy umów zapisywanych w łańcuchu bloków.

wykres rankingowy Etherneum
Ripple

Jest to kryptowaluta i zarazem technologiczne rozwiązanie dotyczące rozliczeń bankowych i instytucji finansowych, która nie posiada centralnego ośrodka kontroli czy pośredników transakcyjnych. Ten rodzaj technologii wykorzystywany jest w przelewach globalnych między bankami, korporacjami czy giełdami. Dzięki Ripple możliwa jest optymalizacja kosztów. Niestety w ich technologii brakuje własnego portfela, przechowywującego kryptowalutę. Firma cały czas pracuje nad udoskonaleniami. Jego zaletą jest przede wszystkim szybszy czas rozliczeń niż w przypadku Bitcoina. Poza tym, ten typ technologii nie wykorzystuj tzw. górnictwa, co sprzyja ekologii.

wykres kryptowaluty RippleBitcoin Cash

Powstał po rozdzieleniu głównego łańcucha Bitcoinów w drugiej połowie 2017 roku. Podział wśród społeczności spowodowany był brakiem porozumienia co do sposobu skalowania projektu. Bitcoin Cash wzbogacony jest o rozwiązania dotyczące wykorzystania maksymalnego rozmiaru bloku. W przypadku Bitcoin Cash jest to 8 MB (Bitcoin 1 MB). Bitcoin Cash, według osób zaangażowanych w projekt, bardziej odpowiada pierwotnym założeniom twórców Bitcoina, ponieważ koncentruje się na tanich i szybkich transakcjach, które w przypadku pierwotnego Bitcoina stanowią spory problem.

bitcoin cash - wykres kryptowalutyCardano

Początek projektu przypada na rok 2015 i był próbą zmiany mechanizmu działania kryptowalut już istniejących. Pod Cardano kryje się szereg programistów i ekspertów z dziedziny kryptografii i systemów rozproszonych. Efektem ich pracy jest Cardano, platforma oparta o blockchain, która wykorzystuje otwarty kod źródłowy. Głównym zamysłem twórców jest stworzenie zdecentralizowanych aplikacji oraz umów, które będą bezpieczne i tanie.

prezentacja graficzna kursu kryptowaluty CardanoLitecoin

Druga najstarsza kryptowaluta po Bitcoinie. Budową przypomina Bitcoina, przy czym jest szybsza. Litecoin przetwarza blok co ok. 2,5 minuty, podczas gdy Bitcoin robi to co ok. 10 minut. Dzięki temu czas akceptacji potwierdzeń i realizacji transakcji jest krótszy, bez konieczności modyfikowania sieci w przyszłości. Ponadto, maksymalna ilość monet wynosi 84,000,000 LTC (Bitcoina tylko 21,000,000 BTC).

Litecoin - aktualny kurs kryptowalutyStellar

Można powiedzieć, że Stellar jest klonem Ripple. Został założony w 2014 roku jako infrastruktura publiczna dla pieniędzy. Jest to technologia, która umożliwia transferowanie pieniędzy bezpośrednio pomiędzy instytucjami finansowymi czy firmami optymalizując koszty. W 2015 roku zaszła istotna zmiana, ponieważ twórcy udostępnili whitepaper Stellar i stworzyli swój własny kod.

prezentacja wartości kryptowaluty StellarNEO

Tzw. chiński odpowiednik Ethereum. Jest to kryptowaluta i jednocześnie platforma dążąca do rozwoju zasobów cyfrowych i smart-kontraktów. Firma przeszła rebranding w 2017 roku. Pierwsza nazwa kryptowaluty to AntShares. NEO opiera się na otwartym kodzie źródłowym. Ciekawym aspektem tej kryptowaluty jest posiadanie „głosu decyzyjnego” dotyczącego rozwoju projektu. Oczywiście jest to możliwe jedynie w przypadku posiadania bardzo dużych zasobów NEO w portfelu.

grafika prezentująca kurs waluty NEOEOS

Kryptowaluta, która istnieje od 1 lipca 2017 roku. Często jest porównywana do Ethereum i Lisk. Jest standardowo oparta na technologii blockchain, która odpowiada za tworzenie i wdrażanie nowych aplikacji. EOS udało się to osiągnąć w szybki i tani sposób. Jej wyjątkowość polega na umożliwieniu skalowania projektu pionowo i horyzontalnie. (EOS.IO Software). Warto zwrócić uwagę, że ICO tej kryptowaluty cały czas trwa. W EOS występują tzw. tury, które trwają po 24h (dzień kalendarzowy). Na każdą turę przypada określona ilość tokenów, które trafiają do inwestorów. Ilość chętnych w danej turze decyduje o ilości otrzymanych tokenów.

zdjęcie wykresu kryptowaluty EOSIOTA

Pierwsza kryptowaluta, która nie wykorzystuje rozwiązania Blockchain. IOTA to oprogramowanie otwarto-źródłowe zwane Tangle, które opiera się na nowym zdecentralizowanym rejestrze, którego istotną zaletą jest to, że nie pobiera opłat za transakcję. Ten projekt wyróżnia się na tle innych altcoinów, cechuje go przede wszystkim nieskończona skalowalność i brak bloków.

IOTA - wykres wartości rynkowej kryptowalutyWybór kryptowaluty pod inwestycje nie należy do najłatwiejszych. Ostatnimi czasy zalewa nas fala altcoinów, spośród których ciężko wybrać projekt godny zaufania. Rankingi Na CoinMarket Cup pozwalają nam wyróżnić te projekty, które swoim pomysłem, realizacją i poparciem szerszej społeczności zasłużyły na znalezienie się w TOP 10 na początku 2018 roku.

Ocena kryptowaluty powinna być wielopłaszczyznowa. Kim są twórcy, w jakie wcześniejsze projekty się angażowali? Funkcyjność kryptowaluty, gdzie znajduje swoje zastosowanie? Istotny jest też etap rozwoju, czy wycena projektu. Oczywiście rynek wirtualnych walut cechuje się dużą zmiennością, można by rzec ekstremalną. Stąd im więcej wiesz, tym z korzyścią dla Ciebie i Twoich przyszłych wyborów inwestycyjnych.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]
Banner Content

Archiwum