Osoby, które zainwestowały w Bitcoina na przestrzeni kilku lat niewątpliwe zdążyły zwiększyć zainwestowany kapitał. Dla porównania Bitcoin w 2017 roku wygenerował 1250% zwrotu z inwestycji, podczas gdy złoto wygenerowało jedynie 12%. Oczywiście, gdy porównamy złoto i Bitcoina pod względem bezpieczeństwa inwestycji, to tym razem Bitcoin wypadnie dużo gorzej. Pytanie co dalej z Bitcoinem? Czy da się jeszcze zarobić inwestując w 2018 roku? Nie ma mądrych. Regulacje prawne, ostatnimi czasy znacząco opóźniły rozwój rynku kryptowalut. Jednak są osoby, które poza inwestycją długoterminą wykorzystują jeszcze inną opcją inwestycyjną, którą jest trading na kryptowalutach.

Rodzaje inwestowania w kryptowaluty:

Kup i trzymaj – Najpopularniejsza strategia, która polega na zakupie długoterminowym kryptowaluty i cierpliwym czekaniu, aż zainwestowany kapitał przyniesie oczekiwany zysk. Zwykle dana kryptowaluta ma pod sobą ciekawy projekt, za którym stoi społeczność wierząca w jego powodzenie. Bariera wejścia w przypadku innych altcoinów jest zdecydowanie mniejsza jak w przypadku Bitcoina. Ponadto, jeżeli kryptowaluta osiągnie sukces, to wzrost wartości z danej kryptowaluty może być porównywalny do wzrostu wartości Bitcoina sprzed kilku lat.

Transakcje dzienne/trading krótkoterminowy – Wymaga bardzo dużo zaangażowania, jest swego rodzaju codzienną pracą, która polega na uważnym śledzeniu aktualności rynkowych i ciągłym obrocie kapitału. Żeby móc tradować, niezbędna jest podstawowa wiedza, czas i doświadczenie.

Boty handlowe – Jedna z ciekawszych form inwestowania wykorzystująca boty kryptograficzne obracające naszym kapitałem. Przy wyborze tego sposobu inwestowania, trzeba uważać na różnego rodzaju niesprawdzone projekty, które mogą wykorzystać nasze zaufanie i pozbawić nas pieniędzy bezpowrotnie.

CryptoFunds –  jest to pewnego rodzaju alternatywa, która polega na zainwestowaniu Naszego kapitału w fundusze kryptograficzne. Inwestor ma możliwość zakupienia funduszu, na który składa się pakiet obiecujących kryptowalut. W przypadku funduszy jest pobierana opłata ‘abonamentowa’ od zarządzania naszym kapitałem.

wykresy z giełd na monitorachTrading na kryptowalutach

Istotną kwestią jest zgromadzenie kapitału, którym chcesz obracać. W momencie nauki oczywiście warto zacząć od zainwestowania mniejszej kwoty. Pamiętaj jednak, że zysk może okazać się nieatrakcyjny ze względu na wysokie prowizje giełdowe. Możliwe, że dobrym rozwiązaniem będzie dla początkującego inwestora start od giełdy, która w porównaniu z innymi giełdami ma stosunkowo konkurencyjne ceny prowizyjne. Zwykle im mniejsze opłaty prowizyjne tym mniejsze bezpieczeństwo giełdy.

Kupowanie i sprzedawanie kryptowalut na wyznaczonych giełdach działa w bardzo podobny sposób, jak kupowanie akcji czy handlu forex na dowolnej giełdzie elektronicznej. Zwykle, szanujące się giełdy kryptowalut wymagają przy rejestracji zweryfikowania swojego konta za pomocą dowodu osobistego czy paszportu. Cały proces w uproszczeniu wygląda następująco. Wpłacasz środki, decydujesz się na konkretny zakup składając zamówienie, które powinno zawierać wolumen jaki cię interesuje i ustawioną przez Ciebie cenę. Ostatnim etapem jest proces oczekiwania na wykonanie transakcji. Pamiętaj, że warto trzymać swoje zasoby w postaci kryptowaluty na specjalnych portfelach elektronicznych. Jest to o wiele bezpieczniejsza opcja od giełd, na których czasem dochodzi do cyberprzestępstwa i utraty funduszy.

Analiza techniczna dla początkujących

Istnieją dwa rodzaje przeprowadzania analizy technicznej, mianowicie analiza fundamentalna i analiza techniczna. Analiza fundamentalna odpowiada za ocenę wartości danej kryptowaluty (analizuje podstawowe zmienne, wartość i cel projektu, tworzonego pod daną kryptowalutę). Analiza techniczna skupia się bardziej na przeanalizowaniu historycznych danych cenowych, aby móc przewidzieć nadchodzące zmiany cen danej kryptowaluty. Zgłębiając temat analizy technicznej, mamy do czynienia z metodologią oceny inwestycji i analizą statystyczną wartości rynkowej. Wykorzystuje się przy tym wykresy cen i różnego rodzaju oscylatory i wskaźniki. Cały proces ma służyć zidentyfikowaniu wzorców, które będziemy mogli wykorzystać jako podstawę do Naszych decyzji inwestycyjnych. Analiza techniczna pozwala nam, przy wykorzystaniu danych historycznych dotyczących ilości i ceny danej kryptowaluty, przewidzieć przyszłe ruchy cen. Cały proces sprowadza się do analizy podaży i popytu na rynku w celu ustalenia trendu ceny.

3 podstawowe narzędzia do analizy technicznej kryptowaluty

  • Charting Lines -wykazują punkty, w których cena ma tendencję do zmiany
  • Patterns –  pozwala przewidzieć, dokąd zmierza cena danej kryptowaluty
  • Indicators/Oscillators – wykorzystuje statystyczne narzędzia do zidentyfikowania sygnałów sprzedażowych lub sygnałów zakupowych danej kryptowaluty

Ponadto istnieją 3 główne założenia analizy technicznej:

Rynek dyskontuje wszystko – dana cena rynkowa uwzględnia całość dostępnych informacji, które dotyczą danego zasobu, jego emitanta, sytuację mikro i makroekonomiczną oraz uwarunkowania gospodarcze i polityczne.

Ceny podlegają trendom – (tzn. wzrostowym, spadkowym, horyzontalnym), ceny znajdują się w określonym trendzie i będą temu trendowi podlegać, do czasu wystąpienia wyraźnego sygnału oznajmiającego zmianę i odwrócenie danego trendu.

Historia się powtarza – zadaniem analizy technicznej jest prognozowanie przyszłości w oparciu o badania z przeszłości. Założenie mówi o tym, że zbiorcze zachowania inwestorów w odniesieniu do określonego rynku powtarzają się według określonych schematów.

Na rynku istnieją specjalne wskaźniki opracowane przez specjalistów, które ma ją na celu zarysowanie Nam danych rynkowych, w bardziej przejrzysty sposób. Zadaniem wskaźników jest syntezowanie informacji abyśmy mogli wywnioskować z zebranych danych czy niedawny bieg cen wzrósł znacznie powyżej tego, co dyktował nam poprzedni trend. Pamiętaj jednak, że analizy nigdy nie gwarantują Ci 100% pewności.

Nikt od razu nie zostaje doskonałym traderem, na pewno będziesz musiał poświęcić sporo czasu na naukę korzystania ze wskaźników, na wyszukanie najlepszego narzędzia czy odczytywanie sygnałów i wiele innych. Możliwe, że na początku cały proces zdobywania wiedzy wyda Ci się przytłaczający, ale moment pierwszych sukcesów i budowania kapitału powinien na pewno wynagrodzić Ci wszystkie trudy i problemy, z którymi musiałeś zmierzyć się na początku.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Banner Content