Kupowanie bitcoinów (BTC) nie jest tak trudne jakby się to mogło zdawać początkującym inwestorom kryptowalut. Jednak przed przystąpieniem do całego procesu warto wcześniej zapoznać się z procedurami, które są niezbędne i pozwolą nam uniknąć popełnienia błędu i w najgorszym wypadku utraty zainwestowanych środków.

Zakupu bitcoinów możemy dokonać na 2 sposoby, w kantorze lub na giełdzie.

Zakup bitcoinów w kantorze

Jest to idealna forma zakupu pierwszych bitcoinów dla początkujących inwestorów. W Polsce mamy kilka kantorów. Najbardziej rozpoznawanymi kantorami online są bitcantor.com, inpay.pl ze względu na konkurencyjne ceny i niskie prowizje. Istnieją również kantory stacjonarne, gdzie możemy kupić bitcoiny za gotówkę. W niektórych miejscach w Warszawie są dostępne bankomaty BTC, a w sieci krąży mnóstwo tutoriali jak się nimi posługiwać.

Zaletą kantorów jest całkowita anonimowość i łatwość wykonania transakcji. Nie potrzebna jest weryfikacja tożsamości, przez co cały proces jest dużo szybszy niż w przypadku zakupu bitcoinów na giełdach. Słabym punktem wymiany w kantorze jest fakt, że ceny zakupu i sprzedaży są dużo wyższe. Ta forma wymiany walut może być atrakcyjna dopiero przy inwestycjach długoterminowych.

Zakup BTC na giełdzie – na przykładzie giełdy BitBay

Giełda jest najpopularniejszym sposobem wymiany, ponadto daje dużo więcej możliwości handlu kryptowalutą. Na giełdach mamy opcję kupna BTC w najniższych cenach. Jednak w odróżnieniu od kantorów, handel kryptowalutą na polskich giełdach wymaga weryfikacji użytkowników.

Bitbay to polska giełda, dzięki której możemy wymienić PLN/EUR/USD na BTC. Jest najbardziej znaną i rozpoznawalna giełdą w Polsce, a jej udział w handlu bitcoinami jest wielokrotnie większy niż innych polskich giełd. Poza tym giełda Bitbay cieszy się dużym uznaniem również na rynku zagranicznym. Dla niektórych ważnym aspektem może być prowadzenie strony w języku polskim oraz możliwość bezpośredniego kontaktu z supportem poprzez mail, infolinię czy osobistą wizytę w biurze firmy, w Katowicach.

1 krok – Założenie strony na Bitbay

Rejestracji można dokonać na stronie https://auth.bitbay.net/register. Jest to proces bardzo podobny do zakładania konta email, czy wszelakich kont wymagających rejestracji. Niezbędny w tym procesie będzie zaufany mail, który musimy podać podczas rejestracji. Na ten mail zostanie wysłana wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Następnym etapem będzie stworzenie hasła i kodu PIN. Trzeba przy tym zachować szczególne środki ostrożności. Nie korzystaj z haseł, których na co dzień używasz w innych serwisach. Postaraj się maksymalnie zwiększyć trudność hasła i nie zapisywać haseł w przeglądarce.

Istotną kwestią na tym etapie jest weryfikacja dwuetapowa. Jest to dodatkowe zabezpieczenie, z którego można skorzystać. Weryfikacja dwustopniowa wykorzystuje email lub aplikację Google Authenticator. Szukamy rozwinięcia „ustawienia bezpieczeństwa”, które znajduje się po prawej, górnej stronie ekranu i wybieramy jedną z opcji, którą chcemy zabezpieczyć nasze konto.

2 krok – weryfikacja tożsamości użytkownika

Bitbay prowadzi politykę Anti-Money Laundering (AML), Know Your Customer (KYC) i dba aby nie doszło do nadużyć związanych z praniem  brudnych pieniędzy. Weryfikacja użytkownika jest niezbędna po przekroczeniu limitu wpłat/wypłat do 15 000 EUR rocznie.

Konto możemy zweryfikować na dwa sposoby, jako konto prywatne lub firmowe.

Wymagane dokumenty do weryfikacji: skan paszportu/dowódu osobistego/prawo jazdy/dane siedziby firmy (do wyboru) oraz skan rachunku/ dokumentu potwierdzającego nasz adres zamieszkania. Bitbay dba aby całość weryfikacji nie zajęła dłużej niż kilkanaście minut. W wypadku wyboru konta firmowego giełda wystawia faktury.

3 krok – przelanie środków na konto

Mamy kilka możliwości zasilenia portfela:

  • Zwykły przelew bankowy/ szybka wpłata z operatorem Cashbill.pl (prowizja 1%)
  • Wpłata przez Pocztę Polską (druki to pobrania na stronie)
  • Wpłata w sklepach Żabka i Freshmarket
  • Lub poprzez inne kryptowaluty

Dokonania wpłaty robimy poprzez wejście do zakładki „portfele”

Na temat opłat i prowizji można przeczytać na stronie BitBay: https://bitbay.net/pl/tabela-oplat

4 krok – zakup BTC na giełdzie

W lewym górnym rogu strony musimy rozwinąć pasek menu i wybrać opcję „giełda”. Dodatkowo musimy określić rodzaj rynku, który nas interesuje. Jeśli chcemy dokonać zakupu za złotówki, wybieramy opcję BTC i PLN, analogicznie postępujemy w przypadku wyboru innych walut.

Otwierając zakładkę  „giełda” powinniśmy zwrócić uwagę na 3 główne zestawienia

  • OFERTY SKUPU (BID) – są to wystawione oferty przez użytkowników serwisu, którzy proponuję cenę po której chcą zakupić BTC
  • OFERTY SPRZEDAŻY (ASK) – są to wystawione oferty przez użytkowników serwisu, którzy określili ilość i cenę BTC, po której chcą sprzedać bitcoiny
  • OSTATNIE TRANSAKCJE – są ta najświeższe transakcje zrealizowane pomiędzy użytkownikami serwisu

Poziom kursu decyduje o sortowaniu ofert skupu od najwyższej do najniższej, a ofert sprzedaży od najniższej do najwyższej.

Giełda Bitbay daje nam 3 możliwości zakupu BTC:

  1. Wystawienie oferty – które pozwala nam na wybranie ceny , po której chcemy kupić daną kryptowalutę. W momencie znalezienia się kupca, transakcja pomiędzy użytkownikami giełdy zostanie zrealizowana. Korzystamy z rubryki „chcę kupić”, wpisujemy kwotę PLN, oraz cenę kursu, który nas interesuje, a system automatycznie wyliczy ile otrzymamy BTC.
  2. Szybka transakcja – dzięki której operacja realizowana jest natychmiastowo. Określamy jedynie ilość bitcoinów jaką chcemy zakupić, a system sam wylicza kurs w jakim transakcja zostanie zrealizowana.
  3. Handel botem – daje możliwość wystawienia oferty kupna, która nie jest obecnie dostępna. Oferta realizuje się, gdy kurs osiągnie poziom oferty wystawionej przy wykorzystaniu bota.

Cały system na giełdzie Bitbay działa bardzo intuicyjnie, interfejs jest przemyślany,  także gdy dojdzie do pierwszej transakcji łatwo ją sprawdzić w zakładce „historia”, która jest zbiorem zrealizowanych transakcji. Wystarczy kilka minut żeby zorientować się jak działa giełda. Trzeba jedynie pamiętać, że nie wypłacimy pieniędzy bez zweryfikowanego konta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Banner Content