Poniższy artykuł przybliży wam świat walut cyfrowych, wyjaśni podstawowe pojęcia, pozwoli rozróżnić kryptowaluty od tokenów, które są specyficznym rodzajem walut. Poruszę pojęcia takie jak, Blockchain, BitBay, ICO, scam i całą resztę definicji, którymi płynnie posługują się kryptozwolennicy, a które dla większości początkujących inwestorów mogą wydać się niezrozumiałe i przez to skomplikowane.

Na początku trzeba jasno określić podział pomiędzy kryptowalutami. Wszyscy znamy Bitcoina albo słyszeliśmy o Bitcoinie. Jest to pierwsza i najbardziej rozpoznawalna kryptowaluta spośród już kilku tysięcy walut cyfrowych, których przybywa z każdym dniem. Bitcoin, jako pierwsza kryptowaluta była dowodem na to, że można dokonać transakcji pieniężnej pomijając cały system płatności z wykorzystaniem banków centralnych. W 2010 roku, 22 maja programista Laszlo Haneycz dokonał płatności za 2 pizze w restauracji ‘Papa John’s pizzas’ w mieście Jacksonville na Florydzie. Cały koszt transakcji wyniósł Laszlo 10 000 BTC. Wyobrażacie sobie mieć w tym momencie w portfelu 10 000 BTC? …

Tokeny, kryptowaluty, altcoiny – różnice

Gdy chcemy rozróżnić kryptowaluty, używamy definicji: kryptowaluta, token, altcoin. Gdy mówimy ogólnie o walutach cyfrowych, możemy używać zwrotu kryptowaluty, mając na myśli te trzy frazy. Jednak jest do duże uogólnienie i w przypadku, gdy jako inwestor zdecydujesz się zainwestować w dany projektów, podstawową rzeczą jest rozróżnienie pomiędzy kryptowalutą, a tokenem.

Pamiętacie stwierdzenie na lekcji matematyki dotyczące prostokątów? Otóż, każdy kwadrat jest prostokątem, ale nie każdy prostokąt jest kwadratem”. W tym wypadku token jest takim kwadratem, który należy do pewnego rodzaju kryptowalut w momencie uogólniania rzeczywistości cyfrowej. Natomiast nie każda kryptowaluta jest tokenem. Gdy mówimy o konkretnym rozwiązaniu technologicznym różnice są zasadnicze.

  • Kryptowaluty to inaczej monety, czasami nazywane są altcoinami. Altcoin, czyli wszystkie kryptowaluty powstałe po Bitcoinie, służące jako alternatywa dla Bitcoina. Kryptowaluta, oparta jest o swój własny system jak Blockchain, czy Tangle (w przypadku np. IOTA)

Przykładowe kryptowaluty to Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin.

  • Token działa w oparciu o inny system, który nie posiada własnego Blockchaina (token GAS, działa w oparciu o protokół kryptowaluty NEO). Odwracając sytuację, te kryptowaluty, które mają własny system typu Blockchain pod względem technologicznym nie są tokenami. Na dzień dzisiejszy większość tokenów działa na podstawie systemu Ethereum. Dodatkowo token ma o wiele więcej zastosowań niż waluta. Tokenizacja to nowy termin, który jest wykorzystywany, do samodzielnego zarządzania modelem biznesowym w przypadku podmiotów prywatnych. Tokeny zwykle są wykorzystywane jako alternatywna forma zbierania funduszy podczas tworzenia nowych projektów. Mogą być pewnego rodzaju udziałami, formą finansowania rozwoju danego projektu czy start-upu.

ICO – nowoczesny crowdfunding

Pozyskiwania funduszy na realizację projektów nabrało zdecydowanego przyspieszenia dzięki rozwojowi kryptowalut i tokenów. Initial Coin Offering, w skrócie nazywany ICO, jest swego rodzaju crowdfundingiem, który w odróżnieniu od tradycyjnej formy finansowania nie wymaga od inwestorów sprzedaży udziałów. Inwestor może zatrzymać swoje tokeny w oczekiwaniu, że wraz z rozwojem projektu, wzrośnie wartość kryptowaluty czy tokena. Młode start-upy, zwykle korzystają z gotowego protokołu Blockchain. Dlatego w większej ilości przypadków mamy do czynienia z tokenami. Firmy korzystają z gotowych protokołów. W ponad 90% są one tworzone w oparciu o Blockchain Ethereum. To właśnie Ethereum jest jednym z najbardziej popularnych projektów ICO. Jego kryptowaluta Ether jest obecnie drugą najbardziej popularną kryptowalutą dostępną na rynku, zaraz po Bitcoinie. Korzystanie z gotowego wzoru protokołu jest przede wszystkim dużo łatwiejszym i tańszym rozwiązaniem. Jednocześnie firmy optymalizują czas, który musiałby poświęcić na stworzenie własnego systemu typu Blockchain.

Co to jest blockchain?

Czy zastanawialiście się co stanowi konkretną wartość kryptowalut. To właśnie dzięki specjalnie opracowanej technologii Blockchain, cały precedens mógł zaistnieć. W 2009 roku Satoshi Nakamoto po raz pierwszy wykorzystał tę technologię tworząc Bitcoina. Mało kto wie, że wcześniej też istniały próby stworzenia kryptowaluty, jednak zakończyły się one fiaskiem, ponieważ dopiero stworzenie zdecentralizowanej, rozproszonej sieci, przyczyniło się do wielkiego sukcesu Bitcoina. Do weryfikacji czy transakcja przebiega prawidłowo niepotrzebny już nam jest ‘zaufany pośrednik’, który zwykle zarabia horrendalne pieniądze (czyt. Western Union – PayPal) przy pobieraniu prowizji od transakcji. Cała technologia Blockchain jest oparta na łańcuchu bloków, który jest specyficznym rodzajem zapisu danych wykorzystującym do tego sieć peer-to-peer.

Więcej o technologii Blockchain możesz przeczytać w dedykowanym artykule na ten temat „Technologia Blockchain – co to jest i jak działa?”

Scam, troll, fake

Gdy decydujesz się inwestować w kryptowaluty, musisz mieć świadomość dużego ryzyka z tym związanego. Jest to nowo kreujący się świat cyfrowy, w którym nie brakuje oszustów. Często w środowisku walut potocznie używa się słowa ‘scam’. Scam w wolnym tłumaczeniu oznacza oszustwo polegające na wzbudzeniu czyjegoś zaufania. Wśród kryptowalut z pewnością znajdą się projekty, które nie niosą za sobą żadnej wartości, a jedynie służą wyłudzeniu pieniędzy. Również wiele projektów mimo szczerych chęci deweloperów okaże się niepowodzeniem. Gdy podejmiesz chęć dołączenia do danego projektu, warto samemu zgłębić temat. Pamiętaj, że każda szanująca się kryptowaluta powinna mieć napisany ‘paperwhite’, opisujący plan rozwoju danego projektu w postaci ‘roadmap’. Dodatkowo warto wchodzić na fora poświęcone kryptowalutom. Jednym z najbardziej znanych forum są:

https://bitcointalk.org/

https://forum.bitcoin.pl/index.php

[Głosów:2    Średnia:4/5]
Banner Content