Czy zastanawialiście się kiedyś jak kryptowaluty mogą wpłynąć na dynamikę stosunków międzynarodowych, praktyki handlowe różnych krajów czy organizacje biznesowe w przyszłości? Wciąż otaczają nas ludzie, dla których idea zaistnienia kryptowaluty w teraźniejszym świecie jest utopijną próbą walki z obecnym systemem kontroli rynków finansowych. Ponadto, ile jest osób, które lekceważą rozwój technologii i godzą się na życie w świecie wykreowanym i kontrolowanym przez obecne władze. Warto tu przytoczyć chociażby sytuację na polskim podwórku, gdzie obecnemu przysłowiowemu Januszowi, nie może przejść przez głowę, że kiedyś mógł istnieć inny świat, bez NFZ, bez darmowej służby zdrowia, bez 500+ i ludzie jakoś sobie radzili. A tu jakieś kryptowaluty!? Świat idzie do przodu, natomiast świat wirtualnych walut jest przeznaczony dla osób, które nadążają. Prawdopodobnie technologia Blockchain zrewolucjonizuje sposób prowadzenia działalności gospodarczej czy zabezpieczania transakcji finansowych, a nasz Janusz nawet się nie zorientuje, bo dla niego będzie ważniejsze wyrywanie Halinki na Tinderze i ‘socjal’ od pierwszego na koncie. Moje pytanie? Czemu tak się dzieje? Czemu pomimo skonstruowania tak świetnego rozwiązania jakim jest Blockchain do przeprowadzania bezpiecznych transakcji finansowych i nie tylko, świat nie jest gotowy na wirtualne waluty? I czemu kryptowaluty nigdy nie staną się pełnoprawnym środkiem płatniczym?

moneta bitcoin leżąca na stole

2016 rok był zdecydowanie rokiem, w którym Bitcoin dał o sobie znać, a zdecentralizowana waluta na przełomie 2017/2018 osiągnęła szczyt zainteresowania inwestorów. Niestety rynek kryptowalut jest wyjątkowo skomplikowany i trudno przewidzieć, jak potoczą się jego losy. W Internecie bardzo łatwo prześledzić historię powstawania wirtualnych pieniędzy i wyszukać informacje związane z badaniami rynku kryptowalut. Od początku nowego roku zdążyliśmy przeżyć piękny wzlot ceny Bitcoina powyżej 20 000$ i równie mocny upadek, kiedy cena na różnych giełdach oscylowała na granicy 6 000$ za 1 BTC. Czemu rynek kryptowalut jest tak niestabilny i co ma największy wpływ na wahania walutowe?

Wysoce spekulacyjny rynek

Istnieją np. modele GARCH, które codziennie analizują ceny Bitcoina. Okazuje się, że od 2015 roku zmienność i wahania wykazują tendencję spadkową. (artykuł opisujący obszerniej ten temat). Jednak cały czas mamy do czynienia ze znaczącą asymetrią na rynku kryptowalut. Prawdopodobnie jest to spowodowane ogólną negatywną opinią, która snuje się za Bitcoinem od samego początku jej istnienia. Mimo decentralizacji kryptowalut, ‘anonimowośći’ transakcji (która jak wiemy jest co raz mniej anonimowa i trzeba zdawać sobie z tego świadomość) i innych zalet niezależych transakcji, kryptowaluta przyciągnęła ceberprzestępców, którzy wykorzystują kryptowalutę do nieuczciwych działań takich jak handel narkotykami, bronią, ludźmi. Cała sytuacja jest na tyle poważna, że rzeczą naturalną jest aangażowanie się w walkę z przestępczością różnego rodzaju agencji rządowych i potężnych organów regulacyjnych. Jeżeli pamiętacie rok 2013, FinCEN (Financial Crime Enforcement Network) wydał zasady określające wirtualne wymiany w Stanach Zjednoczonych. To były początki, teraz naturalnym zjawiskiem zdaje się być wydawanie oświadczeń przez władze rządowe na temat regulacji prawnych dotyczących rynku kryptowalut. W 2016 roku giełda Mt. Gox, na tamten czas największa światowa giełda świadcząca usługi wymiany kryptowalut, została zamrożona przez DHS, ze względu o podejrzenie prania brudnych pieniędzy. W tym roku Polska giełda BitBay została wpisana na listę Komisji Nadzoru Finansowego. Chiny, Kore Południowa, Indie, są to wielkie rynki obracające wirtualnym pieniądzem. Wprowadzenie regulacji i stanowisko rządu znacząco odbija się, na wahaniach całego rynku kryptowalut, który nie jest odporny na spekulacje.

Czynniki wewnętrze i zewnętrzne wpływające na cenę

Podaż i popyt są głównymi czynnikami wewnętrznymi, które decydują o cenie danej kryptowaluty. Warto wspomnieć, że starsze typy kryptowalut kopane są tylko metodą PoW (Proof of Work – jeden z rodzajów zabezpieczania transakcji). Oznacza to, że ilość monet danej kryptowaluty została z góry narzucona przez twórcę i nie ma możliwości dodrukowania pieniądza. Niestety sam sposób wydobywania jest wysoce energochłonny i przez to niesprzyjający środowisku. Dlatego powoli odchodzi się od tego rodzaju zabezpieczania transakcji. Ponadto o cenie danej kryptowaluty zadecyduje koszt transakcji (PoW/PoS), system wynagradzania górników, trudność zabezpieczania transakcji, przeprowadzane forki na kryptowalutach i obrót daną walutą.

Najważniejszymi czynnikami zewnętrznymi jest odbiór danej kryptowaluty przez społeczność, im bardziej atrakcyjny projekt tym większa reakcja otoczenia i chęć zainwestowania i kupienia danej kryptowaluty. Ważnym aspektem jest również trend rynkowy i spekulacje, które jak wiemy mogą sporo namieszać. Media społecznościowe odgrywają w tym znaczącą rolę. Wystarczy, że jeden znany ekonomista wypowie się w temacie, a siła mediów społecznościowych robi resztę. Jest to ogromne narzędzie, które nie raz zostało już wykorzystane do nieczystych zagrań ze strony silniejszych. Dodatkowo są inne czynniki zewnętrzne, makro-ekonomiczne, do których zaliczmy rynki akcji, kursy wymiany, cenę złota i stopy procentowe. Ostatnim głośnym wydarzeniem było zadebiutowanie Bitcoina na regulowanej giełdzie Chicago Board Options Exchange, które niewątpliwe było przełomowym wydarzeniem dla najpopularniejszej krypotwaluty jaką jest Bitcoin. Ostatnim czynnikiem zewnętrznym, którzy szerzej opisałam w artykule jest czynnik polityczny, związany z legalizacją i uregulowaniem prawnym kryptowaluty w danym kraju, a co najważniejsze ograniczenia jakie mogą wystąpić w związku z podjęta decyzją rządzących.

Nikt nie wie co będzie dalej ze stuprocentową dokładnością, jednak na pewno wiele można wyczytać przyglądając się czynnikom decydującym o tym specyficznym rynku jakim są kryptowaluty. 2018 rok powinien być ważnym wskaźnikiem, jak regulacje wpłyną ostatecznie na ten innowacyjny sektor. W międzyczasie inwestorzy muszą zachować czujność.

[Głosów:3    Średnia:4/5]
Banner Content