Bitcoin na zawsze pozostanie pionierem zapoczątkowującym erę kryptowalut, jednak od 2009 roku powstało setki nowych projektów, które walczą o najlepszą pozycję w rankingu kryptowalut. Do czołówki najlepszych kryptowalut niewątpliwe możemy zaliczyć kryptowalutę Nexus, której właścicielem jest Colin Cantrell, syn Jimiego Cantrella założyciela firmy kosmicznej SpaceX i współzałożyciela firmy Vector Space. Dlatego nikogo nie powinien dziwić ‘kosmiczny’ kierunek w jakim podąża projekt Nexus. Nexus jako kryptowaluta jest zdecydowanie szybsza, bezpieczniejsza i lepiej skalowalna od Bitcoina. Ważną ideą projektu było stworzenie bezpiecznego systemu płatności Blockchain odpornego na obliczenia kwantowe. Ponadto Nexus pracuje nad rozproszoną siecią satelitarną, co może oznaczać w niedalekiej przyszłości dostęp do globalnego darmowego Internetu w każdym miejscu na ziemi, który będzie zdecentralizowany i niezależny od nadzorów państwowych.

Początkowo Nexus funkcjonował pod nazwą Coinshield (CSD), a programista ukrywał się pod pseudonimem Videlicet (Viz). Pierwszy blok wydobyto 23 września 2014 roku. 11 kwietnia 2015 roku doszło do rebrandingu. Początkowe założenia znacznie odbiegały od obecnej wizji projektu. Dopiero w roku 2015 Videlicet ujawnił swoją tożsamość jako Colin Cantrell i obrał zupełnie nowy kierunek, który nieprzerwanie rozwija po dziś dzień.

Nexus jako cyfrowa waluta – trójwymiarowy Blockchain

Kryptowalutę Nexus cechuje zaawansowany sposób zabezpieczania transakcji, który jest pierwszym prawdziwie odpornym na kwanty Blockchainem wykorzystującym do tego kryptografie. Nexus jest swego rodzaju bardziej skomplikowaną i poprawioną wersja ogólnodostępnych protokołów Blockchain. Protokół Nexusa został zbudowany od podstaw i wykorzystuje trzy kanały konsensusowe, które będą wdrażane na trzech etapach aktualizacji TAO (Tryt, Amina, Obsidian). To rozwiązanie technologiczne nazywane jest łańcuchem trójwymiarowym, wpływa jeszcze bardziej na decentralizację sieci i poprawia skalowalność łańcucha. Ponadto, Nexus zawiera w sobie 571-bitowe klucze prywatne i 1024-bitowe hashe. Dla porównania Bitcoin ma 256 -bitowe klucze prywatne i 256 bitów hashy.


Podczas gdy Blockchain Bitcoina używa tylko metody Proof of Work do zabezpieczania sieci, Nexus zabezpiecza swoją sieć przed atakiem na trzy różne sposoby. Najszybsze komputery w sieci Bitcoin zużywają ogromne ilości energii, aby dodać kolejny blok do łańcucha bloków. Użytkownik za rozwiązanie bloku dostaje odpowiednio wynagrodzenie w postaci Bitcoinów. Nexus łączy ze sobą metodę liczb pierwszych, metodę hashowania i metodę Proof of Worok. Każdy rodzaj zabezpieczania sieci skaluje się niezależnie od dwóch pozostałych i dodatkowo żadna z metod nie może zmonopolizować produkcji bloków. Rezultatem takiego rozwiązania jest utrudnienie ataku 51%, który może wystąpić wśród kryptowalut wykorzystujących jedynie metodę Proof of Work. W protokole występuje jeszcze jedna funkcja, która polega na automatycznym tworzeniu punktu kontrolnego co 60 minut. W ten sposób Nexus zapobiega tworzeniu lub modyfikowaniu bloków i chroni przed złośliwymi próbami wprowadzenia alternatywnego łańcucha bloków.

Zakup i przechowywanie NXS

Monety NXS można zdobyć na dwa sposoby. Możesz kupić przede wszystkim na giełdzie lub możesz zacząć wydobywać NXS za pomocą ‘miningu’. Nexus: Bittrex, Coinspot, Cryptopia, Upbit, RightBTC to przykłady bardziej znanych giełd na których możecie dokonać zakupu tej kryptowaluty.

Ponadto Monety NXS można wydobywać za pomocą CPU (koparki), GPU (karty graficzne) oraz przy wykorzystaniu metody Proof of Stake.

Przechowywanie monet odbywa się na specjalnym do tego stworzonym portfelu LLD 0.2.3.1, który jest nową wersją portfela wprowadzoną na potrzeby obsługi aktualizacji związanych z rozwojem Blockchaina Nexus. Wcześniejsza wersja portfela Oracle, nie jest już aktualizowana i wymaga się od użytkowników przejścia na nowszą wersję portfela.

Koszt i długość trwania transakcji

Struktura opłat jest zależna od wielkości transakcji. Domyślna opłata wynosi 0,01 NXS. Ponadto użytkownicy mają możliwość przyspieszenia transakcji przy dokonaniu wyższej opłaty. Twórcy Nexusa cały czas pracują nad zakończeniem Blockchaina 3D, który umożliwi bezpłatne transakcje.

Nexus osiąga konsensus co ok. 50 sekund. Aby zatwierdzić transakcję waluta potrzebuje 6 potwierdzeń tzw. dowodów węzła, które weryfikują daną transakcję, a im więcej potwierdzeń transakcji, tym bezpieczniejsze jest jej umieszczenie w łańcuchu bloków.

Link do pobrania portfela: https://nexusearth.com/wallet

Inflacja, a kryptowaluta Nexus

Colin Cantrell na stronie źródłowej projektu objaśnił szczegółowo dystrybucję NXS. Do 23 września 2024 roku ma się zakończyć czas dystrybucji, a łączna ilość monet wyniesie 78 milionów. Po tym okresie planowana jest coroczna podaż NSX. W przypadku Proof of Stake wyniesie ona maksymalnie 3%, a w przypadku Proof of Work 1%. Colin tłumacz, że ten rodzaj inflacji ma wyglądać zupełnie inaczej niż w przypadku tradycyjnej inflacji, która zwykle obniża wartość istniejących monet. W celu zgłębienia tematu polecam film Colina, który bardziej przybliży wam ten temat.

Tysiące mikrosatelit w kosmosie

Druga część projektu Nexus dotyczy umieszczenia ogromnej ilości satelit na niskiej orbicie okołoziemskiej. Nexus przy współpracy z firmą ojca Colina – Vector Space System planują wdrożyć swój plan w 2019 roku. Jeżeli twórcy Nexus osiągną założone cele, to już w niedalekiej przyszłości będziemy mogli w pełni cieszyć się z bezpłatnego i nieocenzurowanego dostępu do Internetu na całym świecie.

Pomocna strona przy tworzeniu artykułu: https://nexusearth.com/nexus-faq

[Głosów:4    Średnia:3/5]
Banner Content