Często ludzie zastanawiają się, jaka jest historia powstania kryptowalut? Kto stoi za stworzeniem pierwszej kryptowaluty? I czy Bitcoin, aby na pewno był pierwszą wirtualną walutą, którą zaczęto się posługiwać?

Cyberpunk na straży porządku w sieci

Początek Bitcoina zawdzęczamy ludziom, których fascynował świat nieograniczonych możliwości Internetu. W sieci, w latach 90 istniał ruch cyberpunkowy, dla którego wolność osobista i zachowanie prywatności było najważniejsze. Powoli tworzyła się społeczność, która wykorzystując ewolucyjne osiągnięcia kryptografii i możliwości sieci komputerowch, prowadziła nielegalne walki z rządem mające na celu ochronę ich prywatności.

Co było przed Bitcoinem?

Koncepcja Bitcoina w obecnej formie istnieje od 2008. Jednak wcześniej, było kilka prób stworzenia wirtualnej waluty m.in. Bit Gold, bMoney czy e-gold. Niestety miały one jedną wadę, były scentralizowane i rząd prędzej czy później przejmował na nimi kontrolę. A osoby odpowiedzialne za stworzenie ciągu liter służących do transakcji, w większości przypadków, stawały przed sądem, oskarżone o pranie pródnych pieniędzy i wykorzystywanie wirtualnych monet do nielegalnego handlu bronią, ludźmi czy narkotykami.

Po kryzysie gospodarczym, pod koniec 2008 roku, zaistniała wzmożona potrzeba stworzenia niezależnego systemu płatnośći, pozbawionego centralnego ośrodka sprawującego kontrolę. Pierwsze próby podjęli Adam Back tworząc Hashcash i Szabo twórca Bit Gold.

Twórca Bitcoina

Bitcoin był poniekąd wypadkową istniejących informacji związanych z wykorzystaniem sieci komputerowch i kryptografii oraz był pierwszą kryptowalutą, której było dane zaistnieć. Niejaki Sathosi Nakamoto, który nigdy nie ujawnił swojej prawdziwej tożsamości, 31 grudnia 2008 roku, wydał manifest opisujący przeznaczenie Bitcoina. Jednak dopiero rok później, 3 stycznia 2009 roku, o godzinie 18:15:05, wyszedł pierwszy blok Bitcoina, nazwany „blokiem genesis”. A 9 dni później Halla Finny był pierwszym odbiorcą przelewu wysokości 50 BTC.

Dopiero po 9 miesiącach od pierwszej transakcji, odnotowano Bitcoina na giełdzie New Liberty Standard. Jego wartość wynosiła wtedy 1309 BTC w stosunku do 1 $.

Kto by przypuszczał, że pierwszym dokonanym zakupem wykorzystującym płatność BTC będą 2 pizze, zamówione przez programistę Laszlo Haneycza, w restauracji Papa John’s pizzas, w mieście Jacksonville na Florydzie i upamiętnią się w historii Bitcoina na zawsze.

2010 rok, to początki tworzenia pierwszych giełd kryptowalutowych. Na początku był to Bitcoin Market, a 5 miesięcy później MtGox, który stał się największą giełdą obracającą BTC w tamtym czasie. W tym samym roku, Bitcoina można było kupić na MtGox „aż” za 1 $. Zainteresowanie prasy było nieuniknione, pierwszy artykuł na temat kryptowaluty opublikował magazyn Time. Wymiana Bitcoinem zyskiwała cały czas na wartości. Trzy lata później od tego zdarzenia, za 1 BTC musieliśmy zapłacić „tylko” 1 200 $. Szczęśliwy ten, który posiadał w tamtym czasie wirtualną monetę.

Górnicy, koparki, kopalnie

System Bitcoina, to system bloków, które trzeba rozwiązywać za pomocą transakcji. Do wykonania każdej takiej transakcji potrzebna jest moc obliczeniowa. Moc obliczeniową udostępniają tzw. „górnicy”, którzy są wynagradzani odpowiednio do trudności algorytmu. Kiedy sieć Bitcoina była na początkowym etapie rozwoju, można było uprawiać tzw. „mining” na komputerach stacjonarnych. Dzisiaj, przy obecnej mocy obliczeniowej zwykłe komputery stacjonarne są niewystarczające.

Powstało zatem, zapotrzebowanie na urządzenia o większej mocy obliczeniowej, które będą rozwiązywać bloki, a jednocześnie generować duże zyski, z wydobywania BTC. Stało się to możliwe, dzięki wykorzystaniu kart graficznych GPU. Osoby, które poznały możliwości kart graficznych i widziały przyszłość w Bitcoinie, stworzyły pod koniec 2010 roku (19.09.2010) pierwszą kopalnie BTC „Slush’s Pool”, która generowała duże przychody.

grafika ze sztabkami złota

Wzloty i upadki Bitcoina

W Polsce Bitcoin pojawia sie 19.12.2010 roku, zaraz potem powstaje pierwsza polska giełda bitmarket.eu.

Na tę chwilę, projekt niezależnego systemu płatności, stworzony przez anonimowego Satoshi Nakamoto cały czas nabiera tempa. Cena Bitcoina waha się w zależności od kolejnych akceptacji płatności Bitcoinem i regulacji prawnych, dotyczących kryptowalut w danym kraju. Przez lata Bitcoin przeżywał różnego rodzaju wzloty i upadki. Były to upadki giełd związanych z włamaniami na serwery przez hakerów, czy złym pijarem związanym z handlem narkotykami w ukrytej sieci Tor. Wiele liczących się firm zaczęło przyjmować płatności w BTC m.in. Facebook, Dell czy NewEgg. W miedzy czasie, większość krajów wydaje swoje stanowisko wobec obrotu kryptowalutami. Dochodzi do podziałów miedzy krajami. Niektóre kraje jak np. Szwajcaria w pełni akceptują płatności Bitcoinem i decydują się o zwolnieniu z podatku VAT, inne kraje takie jak np. Polska nakładają podatek za obrót kryptowalutami. W ostatnich miesiącach, sporo zamieszania wywołały właśnie regulacje prawne. Władza w Chinach doprowadziła do zamknięcia giełd i rynku kryptowalutowego, a tym samym spowodowało to duże spadki kursu BTC, które w 2017 roku osiągnęły rekordowy próg 6 000 $.

Alternatywne kryptowaluty

Popularność Bitcoina, doprowadziła do utworzenia kilkuset innych walut wirtualnych, bazujących na Bitcoinie. Takie kryptowaluty noszą nazwę altcoinów i mają być alternatywą dla Bitcoina. Inwestycja w altcoiny, jest inwestycją bardzo wysokiego ryzyka. Pomiędzy ciekawymi projektami i innowacyjnym rozwiązaniami technologicznymi stojącymi za daną kryptowalutą, jest bardzo dużo kryptowalut, które nie niosą za sobą żadnej wartości i powstały jedynie w celu szybkiego wzbogacenia się, oczywiście osób powiązanych. Altcoiny, które niosą za sobą innowacyjną technologię, jak w przypadku Litecoina czy Ethereum i które mają pod sobą również społeczność, mogą być dobrą alternatywą inwestycyjną. Dobrym wyznacznikiem wartości dla danego altcoina może być brak ICO (Initial Coin Offer), brak wydobycia premine przez twórców, oraz uszanowanie równości wśród wszystkich zainteresowanych „miningiem”.

Aktualna kapitalizacja rynku

W grudniu 2017 roku łączna kapitalizacja rynkowa wszystkich kryptowalut cyfrowych osiągnęła 500 miliardów dolarów. Rok wcześniej, całkowita kapitalizacja stanowiła około 15 miliardów dolarów. Te dane mówią o tym, że praktycznie każda osoba inwestująca w kryptowaluty długoterminowo osiągnęła zwielokrotnione zyski. Niektórzy ekonomiści nie mogą ulec pokusie i informują świat o „wielkiej bańce”. Być może. Zdania są jednak podzielone, ponieważ kryptowaluty możemy zaliczyć do kategorii innowacji technologicznych, które charakteryzują się występowaniem krzywej wzrostu logistycznego tzw. „krzywej S”. Mówi ona o tym, że adaptacja powoduje powolny przyrost na wykresie, następnie wzrasta wykładniczo w linii prawie pionowej i w momencie osiągnięcia masowej adopcji linia znowu spłaszcza się. Co może oznaczać, że korekta na poziomie 80-90 % w przypadku kryptowalut, może nigdy nie nastąpić.

[Głosów:3    Średnia:5/5]
Banner Content