Ten artykuł zostanie w całości poświęcony polskim giełdom, które pośredniczą w obrocie kryptowalutami. Jest ich obecnie kilkanaście na polskim rynku, dlatego jestem w stanie zrozumieć zdezorientowanie początkującego inwestora. Trudno wytypować jedną najlepszą giełdę i myślę też, że żaden inwestor nie pokusiłby się na wytypowanie tej jednej najlepszej, ponieważ byłoby to dużym uproszczeniem i przekoloryzowaniem. Zwykle o wyborze giełdy decydują opinie bliskich, bardziej doświadczonych kolegów. Jednak trzeba wiedzieć, że inwestor zwykle kieruje się kilkoma cechami giełdy, które decydują o ostatecznym wyborze.

Niektórzy wybiorą giełdy cieszące się ogólnym zaufaniem, dla innych większą wartość będą miały niskie opłaty prowizyjne i transakcyjne, a jeszcze inny inwestor będzie chciał zainwestować w altcoina, którego będzie mógł zakupić jedynie na niszowej giełdzie. Inaczej zachowa się inwestor kupujący kryptowaluty z myślą o przechowywaniu długoterminowym, a inaczej który na co dzień uprawia trading i będzie szukał giełd z jak najmniejszymi prowizjami.

Rodzaje giełd i czynniki różnicujące giełdy

Giełdy możemy podzielić na 2 rodzaje, te na których możemy dokonać transakcji z walutami FIAT (USD, PLN, EURO itp.) i na takie, które w swojej ofercie mają tylko altcoiny (możesz je zakupić jedynie za pośrednictwem innej kryptowaluty, przeważnie za Bitcoiny).

W Polsce istnieją giełdy, dzięki, którym możesz dokonać zakupu niektórych kryptowalut bezpośrednio za PLN. Jest to dla nas zdecydowanie lepsze rozwiązanie, bo możemy ominąć proces przewalutowania na EURO czy USD, którego musielibyśmy dokonać w tradycyjny sposób, tracąc na prowizjach danego kantoru.

Giełda giełdzie nierówna

Giełda giełdzie nierówna. Oznacza to, że w momencie wyboru giełdy będziesz musiał przeanalizować szereg czynników. Możliwe, że kryptowaluta, którą jesteś zainteresowany, znajduje się tylko na giełdach pośredniczących w wymianie altcoinów i będziesz zmuszony wybrać jeszcze drugą giełdę, która realizuje wymiany pomiędzy walutami FIAT, a kryptowalutami. Trzeba przeanalizować giełdy pod względem cen kryptowalut, opłat transakcyjnych, pobieranych prowizji od wpłacania i wypłacania środków, opłat od rodzaju zleceń czy czasu realizacji transakcji Dodatkowo warto przeanalizować historię giełdy, wiarygodność założycieli, czy istnieje aktywnie działający support albo jak długo trwa proces weryfikacji użytkownika. Zwykle wraz ze rozwojem giełdy, wzrasta poziom bezpieczeństwa. Czasami użytkownicy przy wyborze giełdy kierują się prostym w obsłudze interfejsem czy udostępnionymi narzędziami. Z pewnością każda giełda ma swoje wady i zalety. Przed zainwestowaniem środków warto rozpoznać rynek i wiedzieć, która giełda jest największa, najtańsza czy najbezpieczniejsza (o ile w ogóle można użyć takiego sformułowania odnosząc się do giełd cyfrowych walut)

Regulacje prawne

Pamiętaj, że inwestując w kryptowaluty, nigdy do końca nie możesz mieć pewności dotyczącej bezpieczeństwa giełd obracających kryptowalutami. Obecnie polskie giełdy kryptowalutowe wykorzystują brak regulacji prawnych, które opisywałyby jasno zasady prowadzenia tego rodzaju działalności. Co raz większy nacisk nakłada się na weryfikację użytkowników giełdy, zwłaszcza przy obrocie dużymi kwotami. Jednak sama weryfikacja nie dotyczy właścicieli giełd, a cały system opiera się na lukach prawnych. Oznacza to, że powierzasz swoje środki obcemu podmiotowi, a wasza relacja opiera się jedynie na zaufaniu. Nie jeden inwestor stracił swój kapitał trzymając pieniądze na giełdzie, z powodu ataku hakerów.

TOP 5 najlepszych polskich giełd

Bitbay –  Jest najbardziej rozpoznawalną polską giełdą, a założyciele bardzo dbają o przejrzysty interfejs. Giełda cały czas systematycznie dodaje nowe kryptowaluty, które możemy wymienić na waluty FIAT (EURO, USD, PLN). BitBay znajduje się w czołówce europejskich giełd. Dodatkowo oferuje nam możliwość wpłaty na 2 sposoby: bezpośrednio przy wykorzystaniu tradycyjnych przelewów lub za pośrednictwem poczty. Giełda na początku 2018 roku jako pierwsza spośród polskich giełd trafiła na listę Komisji Nadzoru Finansowego. Mimo zaistniałej sytuacji, jej udział w handlu kryptowalutami, w dalszym ciągu jest wielokrotnie większy niż innych polskich giełd. Poza tym giełda BitBay, cieszy się dużym uznaniem również na rynku zagranicznym. BitBay daje możliwość bezpośredniego kontaktu z supportem poprzez mail, infolinię czy osobistą wizytę w biurze firmy, w Katowicach.

Rok założenia: 2014

Waluty FIAT: PLN, USD, EUR

Oferta kryptowalut: BTC, BCC, BTG, ETH, LSK, LTC, XRP, GAME, DASH, KZC, XIN

 

BitMarket – Bardzo szybki proces wpłacania i wypłacania środków. Giełda jest członkiem Bussiness Centre Club. Możliwość kontraktów swap (jako inwestor pasywny masz opcję pożyczenia środków użytkownikom handlującym z dźwignią), plus sam możesz handlować z dźwignią. Giełda oferuje aplikację ułatwiającą obsługę konta przy użyciu telefonu. Jako Market Maker możesz korzystać z obniżonej prowizji (nawet zerowej). Istnieje możliwość zabezpieczenia środków poprzez mechanizm uwierzytelniania drugiego poziomu (2FA).

Rok założenia: 2014

Waluty FIAT: PLN, EUR

Oferta kryptowalut: BTC, BCC, BTG, LTC

 

CoinBe (wcześniej Beatcoin) –  stosunkowo młoda giełda, jednak z bardzo urozmaiconą ofertą altcoinów, obsługuje ponad 20 kryptowalut. Giełda posiada bardzo niskie i atrakcyjne prowizje. Środki użytkowników przetrzymywane są offline w tzw. zimnych portfelach. Jako jedyna oferuje wprowadzanie na rynek tokenów personalnych.

Rok założenia: 2017

Waluty FIAT: PLN, EUR

Oferta kryptowalut: BTC, BCC, BTG, ETH, LSK, LTC, ETC, EOS, XEM, XMR, WAVES, ZEC, DASH, DOGE, BEAT, BCN, BEN, GNT, SWT, WAP, KBC, LSC, BKCOIN, LYNX, OMG, PIVX

 

CoinRoom – Wyjątkowo szeroki wybór kryptowalut i walut FIAT. Wcześniej giełda funkcjonowała jako kantor, ale założyciele postanowili poszerzyć zakres działania i stworzyć giełdę do obrotu kryptowalutami. CoinRoom oferuje możliwość zakupu i sprzedaży bez rejestracji.

Rok założenia: 2017

Waluty FIAT: PLN, USD, EUR, GBP, CZK, NOK, DKK

Oferta kryptowalut: BTC, BCC, ETH, LSK, LTC, DASH, XMR, PIVX, ZCOIN, ZEC, BURST, VIA

 

BitMarket24 – Jest najszybszą giełdą pod względem czasu realizacji transakcji na polskim rynku. Ponadto posiada bardzo szybki proces weryfikacji, zoptymalizowany do 15 minut. Giełda nie pobiera żadnych opłat przy wpłacaniu środków czy wymianie ich na giełdzie, jak i wypłacie. Strona jest urozmaicona o chat na stronie. Użytkownicy na bieżąco mogą komentować i wymieniać się opiniami dotyczącymi obecnej sytuacji na rynku.

Rok założenia: 2014

Waluty FIAT: PLN

Oferta kryptowalut: BTC, BCC, BTG, LTC

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Banner Content