Dane techniczne:

Nazwa: Ethereum

Szybkość potwierdzania transakcji: 14,5s

Średnia opłata transakcyjna 0.253 USD

Pierwszy Blok 2015.07.30

Opis i charakterystyka kryptowaluty

Ethereum jest drugą pod względem kapitalizacji kryptowalutą na rynku, a tym samym jedną z najbardziej rozpoznawalnych kryptowalut zaraz po Bitcoinie. W przypadku Ethereum trzeba rozróżnić 2 podstawowe funkcje: Ethereum jest w rzeczywistości platformą, a Ether jest środkiem płatniczym w środowisku Ethereum. Twórcą kryptowaluty jest rosyjski programista Vitalik Buterin, którego celem było stworzenie zdecentralizowanej sieci służącej do projektowania aplikacji. Buterin swój plan wcielił w życie w 2013 roku. Stworzeniem sieci zajęła się firma Ethereum Switzerland GmBH pochądząca ze Szwajcarii. Fundusze na zrealizowanie projektu zostały zebrane na zasadzie crowdfundingu poprzez ICO (wyjaśnienie terminu ICO w artykule „Od czego zacząć przygodę z kryptowalutą”). Wprowadzono na rynek tokeny ETH, gdzie na początku projektu 1 BTC można było wymienić na 2 000 ETH. Zbiórkę zakończono 2 września 2014 roku, a uruchomienie Blockchaina nastąpiło 30 lipca 2015 roku.

Kwota, którą udano się zebrać podczas zbiórki wyniosła 31,529 BTC (18,439,086 USD). W trakcie trwania ICO wprowadzono do obiegu 60 000 000 ETH.

Ethereum tak jak Bitcoin wykorzystuje technologię Blockchain. Blockchain Ethereum wykorzystywany jest do zawierania inteligentnych kontraktów (ang. smart contracts) oraz do projektowania/tworzenia aplikacji opartych na sieci peer-to-peer (o sieci peer-to-peer więcej w artykule „Blockchain – wyjaśnienie terminu i sposobu działania”). Sieć Ethereum nosi nazwę EVM (Ethereum Virtual Machine) i jest fundamentem inteligentnych kontraktów. Potrafi przetwarzać języki programowania takie jak C++, Java, Python, Go

Główne cechy Ethereum

  • Tworzenie inteligentnych kontraktów – zautomatyzowane cyfrowe kontrakty: umowy/skrypty/aplikacje, które są zapisywane w łańcuchu bloków Ethereum
  • Realizacja własnych projektów opartych na protokole Blockchaina Ethereum np. tworzenie dAPP (zdecentralizowanych aplikacji)
  • Umożliwienie crowdfundingu poprzez ICO – nowy sposób zbierania funduszy na rozwój projektu.
  • System zabezpiecza przed podwójnym wydaniem monet (double spend)
  • Systematyczna realizacja RoadMap, Ethereum dąży do zmiany modelu zabezpieczania transakcji z Proof of Work, na bardziej ekonomiczny model Proof of Stake
  • Nieznana jest ilość monet Ethereum

Główna strona projektu: https://www.ethereum.org/

Podziały w Ethereum

W 20016 roku przeprowadzono Hardfork. (polecam artykuł „Kryptowaluty – Czym jest Softfork i Hardfork?”). Ta sytuacja wywołała sprzeciw u części użytkowników, której nie spodobało się ingerowanie w Blockchain. W rezultacie powstała nowa kryptowaluta Ethereum Classic (ETC). Po tym podziale powstała nowa społeczność, która od samego początku utrzymuje ciągłość Blockchaina, a jej użytkownicy nigdy nie zdecydowali się na aktualizację oprogramowania. Z perspektywy czasu możemy ocenić, że Hardfork przeprowadzony na Ethereum był dobrą decyzją podjętą przez deweloperów. Na ten moment Ethereum plasuje się 2 drugiej pozycji pod względem kapitalizacji rynku (zaraz po Bitcoinie), a cena za jeden ETH wynosi ok. 411 USD. Natomiast Ethereum Classic utrzymuje się zwykle w pierwszej dwudziestce, a za jeden ETC zapłacimy na ten moment jedynie 15 USD.

Whitepaper, RoadMap ETH

Projekt Ethereum został podzielony na 4 fazy:

  1. Frontier phase: pierwotna forma projektu
  2. Homestead phase: faza po nałożeniu pierwszego Hardforka i podziale na dwie niezależne kryptowaluty ETH i ETC
  3. Metropolis phase: obecnie projekt Ethereum znajduję się w I cześć fazy Metropolis. Dokończenie aktualizacji Metropolis ma pokazać ogromne możliwości projektu
  4. Serenity phase: faza, która będzie dostarczała wszystkie zaplanowane funkcje

Abyśmy mogli w pełni korzystać z potencjału platformy Ethereum niezbędne jest przeprowadzanie co jakiś czas aktualizacji. Ostatniej modernizacji o nazwie Byzantium dokonano 16 października 2017 roku. Oznacza to, że obecnie znajdujemy się w pierwszej połowie etapu Metropolis. Przewiduje się, że drugi etap Metropolis zostanie zakończony jeszcze w tym roku i będzie on nosił nazwę Konstantynopol. Rezultatem końcowym tej aktualizacji ma być sprawniejsze, bezpieczniejsze i szybsze działanie całego systemu jakim jest Ethereum.

Aktualizacja protokołu Casper

Casper nie jest jednym projektem. Jest to połączenie dwóch projektów badawczych, które są obecnie realizowane przez zespół deweloperów Ethereum.

Te dwa projekty to:

Casper the Friendly Finality Gadget (FFG)

Casper the Friendly GHOST: Correct-by-Construction (CBC)

Dotychczas w projekcie podstawową formą zabezpieczania protokołu Blockchaina był system Proof of Work. Ta metoda wymaga zużycia dużych mocy obliczeniowych celem weryfikacji transakcji. W efekcie, wraz z rozwojem projektu cały proces stał się mało wydajny. Dla twórców Ethereum priorytetem numer jeden stało się zatem opracowanie mechanizmu, który będzie bardziej skalowalny i pozwoli na dalszy rozwój platformy. Odpowiedzią na zaistniały problem stało się wykorzystanie metody Proof of Stake do zabezpieczania systemu. W tej metodzie nie występuje zjawisko ‘miningu’, a ‘górnicy’ nie dostają benefitów od rozwiązania bloku w łańcuchu bloków. W metodzie Proof of Stake użytkownicy sieci dostają wynagrodzenie za przetrzymywanie ETH na portfelu w dłuższej perspektywie czasu. Zasada nieco przypomina lokatę bankową, tylko z większym oprocentowaniem.

Social Media + Strony źródłowe Niektóre Giełdy
Oficjalna strona

https://www.ethereum.org/

https://bitbay.net/
Facebook

https://www.facebook.com/ethereumproject/

https://btc-e.com/
Twitter

https://twitter.com/ethereumproject

https://www.bitfinex.com/
Youtube

https://www.youtube.com/user/ethereumproject

https://poloniex.com/
White paper: https://github.com/ethereum/wiki/wiki/White-Paper https://www.kraken.com/
Kod źródłowy: https://github.com/ethereum/ https://bittrex.com/
https://bitinfocharts.com/pl/ethereum/ https://exmo.com/

 

Portfele: Geth, Jaxx, Mist, Etherwall

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Banner Content