Kryptowaluty/wirtualne waluty/cyfrowe waluty/waluty kryptograficzne (ang. cryptocurrency) – nowe rozwiązanie technologiczne, które być może w niedalekiej przyszłości na dobre mogłoby zażegnać problemy inflacyjne ówczesnej gospodarki. Mogłoby?? Ale czy władza zdecyduje się na wdrożenie w życie nowych osiągnięć w dziedzinie kryptografii? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Na razie mamy do czynienia z szeregiem regulacji prawnych dotyczących kryptowalut. Co w z perspektywy czasu, nie musi świadczyć o niczym złym. Być może aktualna sytuacja pokazuje, że wirtualne waluty na tyle umocniły swoją pozycję na rynku, że państwa poczuły się zobowiązane do wydania swojego stanowiska wobec ich rosnącej popularności.

Kryptowaluta – co to takiego?

Kryptowalutę możemy zdefiniować jako rozproszony system księgowy, który w dużej mierze bazuje na kryptografii. Zadaniem systemu księgowego jest przechowywanie informacji o stanie posiadania w umówionych jednostkach (walutach). Kryptowaluty w dużej mierze bazują na technologii Blockchain. Właśnie to innowacyjne rozwiązanie zaważyło o unikatowości kryptowalut. Technologia Blockchain wykorzystuje sieć peer-to-peer, co zwalnia kryptowaluty z potrzeby korzystania z ‘zaufanych pośredników’ nadzorujących transakcję. Sieć Blockchain jest zdecentralizowana i rozproszona. Komputery użytkowników są węzłami sieci, które jednocześnie mogą wykonywać własną transakcję i weryfikować transakcję innych użytkowników sieci. Rejestr transakcji/Katalog transakcji nazywamy łańcuchem bloków, a każdy blok jest pewnego rodzaju kartą katalogową zapisującą transakcje. Każdy blok jest powiązany z blokiem wcześniejszym tworząc łańcuch.

Dodatkowo do zabezpieczenia portfeli użytkowników służy kryptografia asymetryczna. Jest to rozwiązanie, w którym każdy użytkownik posiada dwa klucze: prywatny i publiczny. Klucz publiczny jest używany do zaszyfrowania informacji. Traktowany jest jako adres użytkownika i widnieje w ogólnodostępnym rejestrze. Natomiast klucz prywatny służy do odczytywania zaszyfrowanych transakcji, do której mają dostęp jedynie nadawca i odbiorca danej transakcji.

Modele zabezpieczania transakcji

Najstarszym i dla niektórych najpewniejszym sposobem zabezpieczania transakcji jest metoda Proof of Work, którą potocznie nazywamy ‘miningiem’. PoW opiera się na zaawansowanej kryptografii, która polega na generowaniu tzw. hashy. Poprzez algorytm komputer wykonuje dużą ilość prostych obliczeń, dzięki którym odnajduje właściwy ciąg cyfr i sprawdza czy jest on poprawny. Jest to cały czas popularna metoda, ponieważ w ‘dowód wykonanej pracy’ górnicy dostają benefity w postaci dodatkowych monet. Ten model zabezpieczania transakcji wykorzystuje najpopularniejsza kryptowaluta Bitcoin. Niestety na ten moment, cały proces wydobywania Bitcoina wymaga olbrzymich nakładów mocy obliczeniowej i energii elektrycznej, które stale rosną wraz ze zwiększaniem się trudności wydobycia Bitcoinów. Do wydobycia Bitcoinów przestały wystarczać tradycyjne komputery. Z czasem zaczęto tworzyć zrzeszenia ‘górników’, które posługują się specjalnie do tego dedykowanym sprzętem, zwanym potocznie ‘koparką’. Wraz z rozwojem Bitcoina zaczęły powstawać alternatywne kryptowaluty, zwane altcoinami, które z powodzeniem można kopać w zaciszu domowym ze względu na niewielką trudność wydobycia.

W 2012 kryptowaluta Peercoin wdrożyła kompletnie nowe rozwiązanie zabezpieczania transakcji, bardziej ekonomiczne i mniej ingerujące w środowisko naturalne. Model ten nazwano Proof of Stake. Wynagrodzenie dla użytkowników sieci można porównać do lokaty w banku. Użytkownik nie musi wydobywać bloku, a tym samym nie generuje nowych monet. Jego nagrodą jest oprocentowanie proporcjonalne do ilości monet, które posiada w swoim portfelu. Oczywiście oprocentowanie jest zdecydowanie większe niż w przypadku zwykłych lokat bankowych. Im więcej zainwestujesz w kryptowalutę, tym większy wygenerujesz zysk. Jest to metoda, która od samego początku wymaga od użytkownika posiadania określonej liczby monet i stałego dostępu do sieci. Cały czas powstają rozwiązania ulepszające ten rodzaj zabezpieczania transakcji.

Jak kupić kryptowaluty?

Jest to zasadniczo proste pytanie. Kryptowaluty są dostępne w kantorach online dedykowanych kryptowalutom cyfrowym oraz na giełdach kryptowalut. Zaletą kantorów jest całkowita anonimowość i łatwość wykonania transakcji. Nie potrzebna jest weryfikacja tożsamości, przez co cały proces jest dużo szybszy niż w przypadku zakupu Bitcoinów na giełdach. Słabym punktem wymiany w kantorze jest fakt, że ceny zakupu i sprzedaży są dużo wyższe. Ta forma wymiany walut może być atrakcyjna dopiero przy inwestycjach długoterminowych. Giełda jest najpopularniejszym sposobem wymiany, ponadto daje dużo więcej możliwości handlu kryptowalutą. Jednak w odróżnieniu od kantorów, handel kryptowalutą na polskich giełdach wymaga weryfikacji użytkowników. BitBay jest najbardziej znaną i rozpoznawalna giełdą w Polsce, a jej udział w handlu Bitcoinami jest wielokrotnie większy niż innych polskich giełd. Na giełdzie BitBay możemy kupić Bitcoiny i kilka altcoinów. Gdy chcemy zainwestować w inne altcoiny, musimy skorzystać z innych giełd krypotwalutowych. Na większości takich giełd altcoiny wymienisz jedynie za Bitcoiny.

Płatność Bitcoinem i innymi walutami

We współczesnym świecie nie powinno Cię dziwić, że masz możliwość kupienia samochodu, mieszkania, kawy za Bitcoiny czy inne kryptowaluty. Cały proces transakcji jest banalnie prosty. Przedsiębiorca, który przyjmuje płatność Bitcoinami musi posiadać specjalny portfel cyfrowy w telefonie/komputerze. Klient zwykle będzie posługiwał się telefonem, w którym ma zainstalowany swój cyfrowy portfel. Gdy klient zdecyduje się na zakup jego produktu wystarczy, że zeskanuje kod, który udostępni mu sprzedawca i wpisze cenę produktu. Do transakcji dochodzi automatycznie, a przelew trwa do kilku minut.

Przyszłość kryptowalut

Nie wiadomo jak potoczą się losy kryptowalut i czy władza skutecznie pogrzebie chęć stworzenia niezależnych zdecentralizowanych systemów transakcyjnych. Od początku 2018 roku rynek kryptowalut krwawi ze względu na ciągłe regulacje prawne, które wpływają bezpośrednio na spadki ich cen na giełdzie. Inaczej wygląda sytuacja technologii Blockchain. Już teraz wiele firm czy młodych start-upów widzi możliwości wdrożenia tej technologii. Wykorzystanie rozproszonych baz danych może zdecydowanie ulepszyć i poprawić działanie wielu sektorów gospodarki, począwszy od prowadzenia wszelkiego rodzaju ksiąg rachunkowych, do całkowitego wyeliminowania wszelkiego rodzaju form pośrednictwa. Ponadto branża Fintech prowadzi wiele badań nad wdrożeniem technologii Blockchain w celu usprawnienia obecnych systemów finansowych.

[Głosów:3    Średnia:4.3/5]
Banner Content