Charakterystyka Bitcoina

Bitcoin można zdefiniować jako nowy rodzaj pieniądza. Z tym, że transakcje między podmiotami odbywają się bez centralnych pośredników nadzorujących transakcję (np. Western Union -PayPal). Specyfikację Bitcoina opublikowano w styczniu 2009 roku. Twórca Bitcoina ukrywa się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto i prawdopodobnie w 2010 roku opuścił projekt. Podejrzewa się, że nad tworzeniem projektu pracowała większa grupa osób. Opiekę nad projektem sprawują deweloperzy i wolontariusze Bitcoina. Bitcoin wykorzystuje innowacyjną technologię Blockchain. Bazuje ona na sieci peer-to-peer (bez pośredników), której rejestr transakcji jest zdecentralizowany i rozproszony w sieci. Dodatkowo transakcje są dużo szybsze w porównaniu z tradycyjnym przelewem. Żaden centralny ośrodek nie może zablokować/zamrozić Twoich środków, a opłaty transakcyjne są minimalne. Bitcoin możemy przesyłać z każdego miejsca na ziemi będąc online. Dostęp do środków ma jedynie osoba posiadająca klucz prywatny. Warto wiedzieć, że podczas transakcji Bitcoinami nie istnieje możliwość anulowania transakcji. Walutę można wydobywać za pomocą specjalnych ‘koparek’ (karta graficzna o dużej mocy obliczeniowej), a cały proces nazywa się ‘miningiem’.

Główne cechy Bitcoina

  • Bitcoin jest zdecentralizowany, nie ma nad sobą centralnego nadzoru. Sieć Bitcoina jest rozproszona dzięki technologii Blockchain. Każdy użytkownik może w tym samym czasie dokonywać transakcji i weryfikować transakcje innych użytkowników.
  • Ilość Bitcoina została ustalona z góry i wynosi 21 000 000. Bitcoin ma w sobie naturalny mechanizm kontrolowania inflacji. Nie ma możliwości ‘dodrukowania’ Bitcoina, a tym samym nie może wystąpić zjawisko ‘psucia pieniądza’(pieniądze w obiegu nie mają pokrycia w złocie). Dzięki temu ograniczeniu, Bitcoin w dłuższej perspektywie czasu będzie zwiększał swoją siłę nabywczą.
  • Najmniejszą jednostką Bitcoina jest Satoshi, stanowi ona 0,000 000 01 BTC (odpowiednik grosza lub centa itd.).
  • Transakcje bitcoinowe są duże szybsze od tradycyjnych przelewów, trwają około kilku minut.
  • Jest to waluta oparta na otwartym kodzie źródłowym. Kod jest jawny i ogólnodostępny. Wszystkie zmiany w kodzie, które mają być wprowadzone, najpierw muszą być zaakceptowane przez większą część społeczności.

Fundament Bitcoina – Blockchain

To dzięki technologii Blockchain, Bitcoin odniósł tak duży sukces. To rozwiązanie technologiczne służy do rejestrowania wszystkich bitcoinowych transakcji. Blockchain jak sama nazwa wskazuje jest łańcuchem bloków. Blok w łańcuchu Blockchaina możemy porównać do karty katalogowej, w której są zapisywane transakcje. Każdy nowy blok jest powiązany z blokiem wcześniejszym. Weryfikacja transakcji odbywa się dzięki górnikom (użytkownikom wydobywającym Bitcoiny). Górnik poprzez szukanie rozwiązań bloków (hashy) przy wykorzystaniu mocy obliczeniowych swoich ‘koparek’ generuje dodatkowe Bitcoiny. Jest to swego rodzaju wynagrodzenie dla zaangażowanych górników (Proof of Work), a cały proces nazywa się ‘miningiem’. Mining naturalnie powinien nam się kojarzyć z wydobywaniem monet, jednak trzeba wiedzieć, że jest to skomplikowany proces zabezpieczania całej sieci Bitcoin, który umożliwia bezpieczne przesyłanie transakcji pomiędzy podmiotami. W momencie ogłoszenia transakcji w sieci, jeden z górników dostaje nagrodę za poprawne rozwiązanie bloku, a zadaniem pozostałych użytkowników sieci jest zatwierdzenie czy blok jest prawidłowo rozwiązany. Początkowo do wydobywania Bitcoinów można było używać zwykłych komputerów i laptopów. Niestety tradycyjne komputery, wraz ze zwiększającą się trudnością wydobycia Bitcoinów, przestały być użyteczne. Kiedy mniej osób zajmowało się wydobywaniem Bitcoinów, trudność wydobycia była niewielka, a tym samym moc obliczeniowa sieci. Na dzień dzisiejszy, do rozwiązania bloku potrzeba olbrzymiej mocy obliczeniowej. Górnicy zaczęli tworzyć zrzeszenia (poole), a do wydobywania Bitcoinów służą im wcześniej wspomniane koparki (specjalne karty graficzne do wydobywania walut cyfrowych).

Jawność Blockchaina – klucz publiczny i prywatny

Często pada stwierdzenie, że transakcje Bitcoina są publiczne? Ale co to właściwie oznacza?

Dostępu do środków Bitcoina chroni kryptografia asymetryczna. Jest to rozwiązanie, w którym każdym użytkownik posiada dwa klucze: prywatny i publiczny. Gdy mówimy o kluczu publicznym, możemy posługiwać się synonimem ‘adres użytkownika’. Taki adres użytkownika jest ogólnodostępny i widnieje w rejestrze transakcji, jednak tylko właściciel zna swój adres. Do autoryzacji transakcji służy klucz prywatny. Podsumowując, klucz publiczny jest używany do zaszyfrowania informacji, a klucz prywatny do jej odczytania. Uwaga! Gdyby klucz prywatny w jakiś sposób został utracony przez właściciela to już nikt nie będzie miał dostępu do powiązanych z nim środków pieniężnych. Ważnym zadaniem użytkowników w sieci jest sprawdzanie czy ogłoszona transakcja jest poprawna. Gdy wszystko się zgadza, dochodzi do przelania środków na portfel adresata.

Dystrybucja Bitcoina

Ilość wszystkich Bitcoinów została określona już na samym początku tworzenia projektu i wynosi 21 milionów. Pierwsi górnicy za rozwiązanie bloku dostawali po 50 BTC, obecnie nagroda wynosi 12,5 BTC. Wraz ze wzrostem zainteresowania projektem trudność wydobycia zwiększa się, a nagroda za wydobycie proporcjonalnie maleje. Mniej więcej co 4 lata dochodzi do podziału wynagrodzenia. Szacuje się, że w okolicach sierpnia 2020 roku dojdzie do kolejnego podziału i wtedy za rozwiązanie bloku górnik będzie dostawał 6,25 BTC.

Aktualne dane z marca 2018 roku:

Obecny kurs Bitcoina – 1 BTC = $ 8,588.05 USD

Transakcje w ciągu ostatnich 24 godzin: 148,764

Transakcje średnio w ciągu godziny: 6,199

Liczba bloków: 515,073

Bloki w ciągu ostatnich 24 godzin: 149

Nagroda w bloku: 12.50+0.1375 BTC ($108,531.69 USD)

Trudność: 3,462,542,391,192

Więcej informacji o danych technicznych: https://bitinfocharts.com/pl/bitcoin/

Bitcoin jest pierwszą kryptowalutą, która osiągnęła sukces na skalę światową. Na ten moment powstaje wiele alternatywnych kryptowalut, które wykorzystują rozwiązania technologiczne Blockchaina. Powstaje również dużo nowych projektów udoskonalających technologię Blockchain. O ile wydobywanie Bitcoina na dzień dzisiejszy jest skomplikowane i wymaga użycia specjalnego sprzętu, tak wydobywanie innych kryptowalut, ze względu na mniejszą trudność mocy obliczeniowej, może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem dla początkującego inwestora.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Banner Content