Arbitraż to klasyczna technika pozyskiwania aktywów bez ponoszenia przy tym zbędnego ryzyka. Polega na skupowaniu danego dobra na giełdzie, gdzie cena jest niższa i jednoczesnym sprzedawaniu na innej giełdzie, gdzie cena jest wyższa, czerpiąc korzyści z chwilowej różnicy cen. Istotnym czynnikiem arbitrażu jest znalezienie różnicy w cenie tego samego produktu na różnych rynkach lub na tym samym rynku. Arbitraż jest opłacalny w momencie, gdy owa różnica przewyższa koszty transakcyjne i inwestor osiąga zysk. Dziedzina matematyki finansowej opisuje arbitraż jako strategię kupna i sprzedaży danego dobra, w której istnieje dodatnie prawdopodobieństwo wzbogacenia się bez wystąpienia ryzyka poniesienia strat. Mechanizm arbitrażu wykorzystuje dezinformację, dlatego nie wszyscy uczestnicy rynku wiedzą to samo co inni, czego skutkiem są korzystne oferty na giełdach.

Kryptowalutowy arbitraż – co musisz wiedzieć

Prawdą jest, że rozwój technologii Blockchaina i powstanie wirtualnej waluty, pod którą tworzona jest cała infrastruktura jak giełdy czy projekty finansowane ICO stworzyły niespotykane jak dotąd możliwości osiągnięcia zysku wykorzystującego do tego tradycyjny arbitraż. Kupowanie i sprzedawanie kryptowalut wykorzystujących różnicę cen, dla wielu stało się nowym sposobem zarabiania pieniędzy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę inne ryzyko. O ile sama forma arbitrażu nie jest obarczona ryzykiem, tak giełdy, które mamy do dyspozycji, pozostawiają wiele do życzenia. Otóż, w świecie kryptowalut regulacje prawne dotyczą zwykle opodatkowania i rozliczania kryptowaluty, pomijając aspekt działalności giełd kryptowalut. Giełdy do obrotu kryptowalutami, które obecnie działają, zwykle wykorzystują luki prawne, które nie mają żadnych uregulowań prawnych i jasnych zasad działania. Jest to sytuacja, która zdecydowanie zmienia położenie inwestora i zwiększa ryzyko zarabiania pieniędzy przy wykorzystaniu arbitrażu na tym rynku. Po pierwsze, inwestor musi całkowicie zaufać właścicielowi giełdy powierzając mu swoje pieniądze. Przeszłość związana z obrotem cyfrową walutą wyraźnie pokazuje jak w niektórych, niewyjaśnionych okolicznościach pieniądze potrafią znikać z giełdy za sprawą ‘niezidentyfikowanych hakerów’. Po drugie, powstają co raz to nowsze oprogramowania wykorzystujące zautomatyzowane boty, które za nas dokonują transakcji arbitrażowych, dzieląc się zyskiem. Jednak i w tym wypadku do końca nie możesz mieć pewności czy proces rozliczania odbywa się w uczciwy sposób.

Dlatego zanim podejmiesz decyzje dotyczące zarabiania w ten sposób czy generowania pasywnego dochodu biorąc udział w zautomatyzowanych projektach arbitrażowych, ważne jest żebyś zrozumiał potencjalne ryzyko rynkowe i spekulatywny charakter tego rodzaju działalności.

Prawdą jest, że osoby, które zajmują się zawodowo arbitrażem kryptowalut mogą osiągnąć bardzo duże korzyści. Ponadto, bariery wejścia nie są zarezerwowane tylko dla dużych graczy z sześciocyfrowym kapitałem, tak jak w przypadku tradycyjnych inwestorów (ze względu na niewielkie różnice cenowe tego samego produktu na danych giełdach). Giełdy kryptowalut odnotowują spore dysproporcje cenowe, które otwierają przed inwestorami szerokie możliwości osiągniecia profitów. Oczywiście trzeba brać pod uwagę, że wraz z wprowadzaniem szeregu regulacji prawnych te dysproporcje będą się sukcesywnie zmniejszać i szanse osiągnięcia zysku w przypadku pojedynczej jednostki będą utrudnione. Dlatego dla niektórych idealnym rozwiązaniem mogą okazać się boty arbitrażowe, które obracają kapitałem większej liczby inwestorów i generują zyski.

Dlaczego wszyscy tego nie robią? – bariery

  1. Różny czas weryfikacji transakcji (kupna i sprzedaży), kurs wymiany może się zmienić w czasie
  2. Co raz częściej giełdy wymagają weryfikacji, tym bardziej jeśli chcemy obracać dużymi kwotami
  3. Prowizje i opłaty pobierane przez giełdy, które są indywidulanie ustalane w regulaminie danej giełdy m. in.:
  • Opłaty depozytowe FIAT
  • Opłaty za wypłatę FIAT
  • Opłaty depozytowe BTC
  • Opłaty za wypłatę BTC
  • Opłaty transakcyjne
  1. Mniejsze kursy zwykle są na mniej zaufanych giełdach i świadczą o reputacji giełdy. Zwykle takie giełdy odnotowują mniejsze obroty i mają spowolniony przepływ informacji. Mniej zaufane giełdy automatycznie zwiększają ryzyko poniesienia straty
  2. Giełdy nie działają płynnie i nie są tak sprawne technicznie jak powinny w przypadku tego rodzaju działalności.

Boty Arbitrażowe – czy grać z Botem na rynku?

Sposób na pomnażanie kapitału z dobrze zautomatyzowanym botem, który za nas dokonuje arbitrażu, eliminując nasze emocje, strach, adrenalinę i masę czynności, które musielibyśmy wykonać samodzielnie marnując czas na wyszukiwanie ciągłych okazji, wydaje się być świetnym rozwiązaniem. Bot to oprogramowanie oparte na specjalnych algorytmach wykorzystujących strategię handlu, analizy techniczne czy wskaźniki analizujące obecną sytuację na rynku. Powstaje coraz więcej projektów w oparciu o boty, które wykonują za nas ‘robotę’ i dzielą się zyskiem z inwestorami. Jest to rozwiązanie dla osób, które niekoniecznie są wielkimi entuzjastami kryptowalut uzależnionymi od ciągłego patrzenia na analizy i wykresy.

Arbitraż wymaga dużej znajomości rynku i dużego zaangażowania czasowego. Boty to dobry wybór dla osób, które widzą potencjał kryptowalut i są gotowe powierzyć swój kapitał., w celu optymalizacji czasu i energii przy samodzielnym arbitrażu.

Nie odpowiem na pytanie czy jest to bezpieczne, ponieważ nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ponadto tworzy się od groma projektów, które oferują coraz kolejne oferty arbitrażowe wykorzystujące boty. Rynek kryptowalut jest rynkiem o zdecydowanie podwyższonym ryzyku, nieuregulowanym, gdzie można spotkać wiele osób chcących wykorzystać brak wiedzy i ludzką naiwność. Stąd apeluję o rozwagę i dokładne przestudiowanie oferty i opinii doświadczonych osób.

[Głosów:1    Średnia:4/5]
Banner Content