Szybka reakcja platformy BitBay i wydanie oświadczenia

„W związku z informacjami pojawiającymi się w ostatnich dniach w mediach oraz pytaniami naszych użytkowników informujemy, że jako BitBay posiadamy opinie prawne, procedury i procesy, które gwarantują, że nasza działalność jest zgodna z prawem. Instytucje Państwowe nie wydają licencji dla tego typu usług w Polsce, dlatego też działamy zgodnie z najlepszymi standardami wyrażonymi w kanonie dobrych praktyk podmiotów rynku kryptowalutowym w Polsce oraz politykami AML i KYC, które zostały u nas wdrożone pomimo braku regulacji w tym obszarze. Z doniesień prasowych wynika, że obecnie trwają analizy wielu giełd walut cyfrowych. Jesteśmy zawsze gotowi poddać się procedurze sprawdzającej i współpracować tak, jak dotychczas, z instytucjami państwowymi. Zapewniamy, że środki naszych klientów są bezpieczne. Każdy z naszych użytkowników posiada indywidualny, wirtualny rachunek PLN prowadzony przez bank (alias). Obsługę depozytów oraz wypłat w walutach USD i EUR gwarantuje natomiast operator płatności, który jest podmiotem nadzorowanym i licencjonowanym przez KNF. Klienci naszej giełdy nie muszą obawiać się o swoje depozyty oraz dostęp do nich.”

Podstawy oskarżenia

BitBay to największa i najpopularniejsza polska giełda zajmująca się obrotem kryptowalut, prawdopodobnie dlatego jako pierwsza trafiła na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego na początku lutego 2018 roku. Ponadto prokuratura otrzymała zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez giełdę BitBay. Skierowane oskarżenie dotyczy podejrzenia o złamanie art. 150 ust. 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych. KNF tłumaczy swoją decyzję tym, że giełda BitBay nie posiada zezwolenia i uprawnień do świadczenia usług płatniczych, prowadzenia rachunków i przetrzymywania pieniędzy użytkowników giełdy BtBay. W polskim prawie za tego rodzaju wykroczenie oskarżonemu podmiotowi grozi kara grzywny do 5 milionów lub 2 lata pozbawienia wolności. Bardzo prawdopodobne, że w niedalekiej przyszłości będzie mieli do czynienia z kontrolą pozostałych giełd kryptowalut działających na polskim rynku.

Artykuły w Gazecie Prawnej dotyczące tematu:

http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1102352,knf-nowy-podmiot-na-liscie-ostrzezen-publicznych.html,,biznes.gazetaprawna.pl

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1102224,knf-popelnienie-przestepstwa-przez-gielde-kryptowalut-w-polsce.html

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1107629,handel-zabka-bitbay-spor.html

W jednym z artykułów Gazety Prawnej możemy doszukać się komentarza Leszka Kaliszewskiego, prawnika kancelarii Legality, który odważył się skomentować zaistniałą sytuację:

„– Jeśli ktoś prowadzi rachunki, na których są deponowane środki klientów, na zasadzie podobnej do tej, na jakiej działają rachunki bankowe, to jest to działalność, która wymaga zgody KNF”

„– Wyłączenie miałoby zastosowanie, gdybym chciał kupić Bitcoina powiedzmy po 12 tysięcy dolarów. Wpłacam dokładnie taką kwotę i za nią dostaję kryptowalutę. Tutaj jednak najpierw wpłacam pieniądze, a dopiero później decyduję, za jaką kwotę kupię Bitcoiny lub inną kryptowalutę. Reszta jest zdeponowana na rachunku giełdy i może ona nią dowolnie dysponować.”

Prawnik Leszek Kaliszewski zwrócił uwagę na istotną kwestię dotyczącą ustawy o usługach płatniczych, która mówi o wyłączeniu niektórych podmiotów z konieczności posiadania licencji nadzoru. W jego opinii, tego typu nadzór nie powinien obejmować giełd świadczących usługi obrotu kryptowalutami.

Żabka i Freshmarket zrywa współpracę z BitBay

BitBay odczuł konsekwencje. Od niedawna nie istnieje już możliwość dokonywania wpłat gotówkowych lub przy użyciu kart płatniczych w punktach sieci Żabka i Freshmarket. Ponadto wyszła dość zastanawiająca sytuacja, ponieważ dziennikarz Gazety Prawnej sugeruje, że dotarł do właściciela sieci sklepów spożywczych Żabka i Freshmarket, który stwierdził, że nigdy nie istniała żadna współpraca pomiędzy nim, a giełdą BitBay, co oznaczałoby, że BitBay bezprawnie posługiwał się logiem firmy Żabka i Freshmarket.

Abucoins również na świeczniku

Zaraz po zamieszaniu, które wywołało wpisanie giełdy BitBay na listę ostrzeżeń KNF, mogliśmy przeczytać kolejne oświadczenie, tym razem dotyczące giełdy AbuCoins

„Abucoins sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu została dodana do listy ostrzeżeń publicznych KNF w związku z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 150 ust. 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (nieuprawnione prowadzenie działalności w zakresie świadczenia usług płatniczych)”

Link do listy ostrzeżeń publicznych KNF:

https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne

lista podmiotów oskarżonych

Oświadczenia Morawieckiego i stanowisko polskiego Rządu

Jak widzimy Premier Mateusz Morawiecki, po Forum Ekonomicznym w Davos stanął na wysokości zadania i podjął działania związane z kryptowalutami. Poinformował świat mediów, że dba o nieświadomych inwestorów i razem z rządem pracują nad odpowiednią regulacją. Dodatkowo KNF i NBP wspólnie zaczęli prowadzić kampanię „Uważaj na kryptowaluty”. BitBay, największa giełda kryptowalut w Polsce trafia na listę ostrzeżeń publicznych KNF.

Na domiar złego, polskie banki zaczęły systematycznie wypowiadać umowy prowadzenia rachunku podmiotom związanym z obrotem kryptowalutami, tłumacząc swoje zachowanie przepisami dotyczącymi przeciwdziałaniu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.

Przyszłość BitBay…

Zadaniem KNF jest stworzenie listy instytucji, które mogą działać niekoniecznie zgodnie z polskim prawem. Zbiór podmiotów jest swego rodzaju ostrzeżeniem społeczeństwa oraz innych instytucji chcących współpracować z tymi podmiotami. Istotną kwestią jest to, że wraz z przebiegiem postępowania Komisja Nadzoru Finansowego umieszcza szczegółowe informacje dotyczące danej instytucji będącej na liście. Sytuacja jest o tyle trudna, że nie istniały jak do tej pory żadne przepisy prawne dotyczące kryptowalut i całej infrastruktury świadczącej usługi w związku z obrotem kryptowalutami. Wprawdzie co chwilę słyszymy, że ministerstwo wydaje nowe oświadczenia mające uregulować sytuację cyfrowej waluty.

Przyglądam się całej sytuacji i twierdzę, że stanowisko Ministerstwa Finansów w sprawie kryptowalut jest równie zmienne jak pogoda za oknem i dopóki nie zobaczę jasnego stanowiska Rządu, który w obecnej chwili wydaje się być bardzo zagubiony, nie zamierzam brać na poważnie tego co głoszą media i brać udziału w grupowym, niezdrowym podekscytowaniu dotyczącym opodatkowania każdej transakcji pomiędzy kryptowalutami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Banner Content