BitBay.net, największa i najbardziej popularna z polskich giełd kryptowalut. Jej założycielem jest członek Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin, Sylwester Suszek. Giełda istnieje od 2014 roku, a siedziba obecnie znajduje się w Katowicach przy ulicy Kępowej 45. Firma BitBay jest w całości polską giełdą, działa nieprzerwanie od 4 lat i spośród reszty polskich giełd obracających kryptowalutami ma największą liczbę użytkowników. Ponadto wolumen obrotu BitBay kilkukrotnie przewyższa pozostałe giełdy.

Dużą zaletą Bitbay jest przejrzysty interfejs, profesjonalnie wykonana strona i przede wszystkim możliwość dokonania zakupu Bitcoinów za polskie złotówki. Dodatkowo ostatnia aktualizacja giełdy została uzupełniona o nowe funkcje takie jak wpłaty i wypłaty ekspresowe. Użytkownicy mogą korzystać z nowych rozwiązań: Stop Market (wystawianie oferty, w momencie gdy kurs wymiany spadnie do poziomu, który wcześniej wyznaczył użytkownik) oraz Fill or Kill (jest to rodzaj ofert limitowanych, które muszą być zrealizowane natychmiast, w całości i po określonym kursie, w innym wypadku zostaną anulowane)

Waluty FIAT (za które możemy zakupić kryptowaluty): PLN, EUR i USD

Obsługiwane kryptowaluty: Bitcoin (BTC) , Ethereum (ETH), Lisk (LSK), Litecoin (LTC), GameCredits (GAME), Dash, Bitcoin Cash (BCC), Bitcoin Gold (BTG)

Planowane wprowadzenie kryptowalut: Monero (XMR), Ripple (XRP), Zcash (ZEC)

Tabele opłat i prowizji Bitbay

Handel na giełdzie

tabele opłat i prowizji na giełdzie Bitbay

Opłaty z tytułu posiadania karty

opłata z tytułu posiadania karty - BitBayProwizje wpłat i wypłat

prowizje wpłat i wypłat z BitBayBezpieczeństwo i weryfikacja Bitbay – polityka AML i KYC

Bitbay od samego początku zwraca szczególna uwagę na kwestie związane z weryfikacją użytkowników, prowadząc aktywną politykę Anti-Money Laundering (AML), Know Your Customer (KYC) oraz na bieżąco wdraża najważniejsze regulacje o ochronie danych osobowych oparte na procesach GIODO.

Giełda wymaga weryfikacji użytkowników, którzy w ciągu ostatnich 365 dni dokonywali wpłat i wypłat fiat powyżej kwoty 15 000 euro. Oprócz tego, w momencie wpłacania środków za pośrednictwem przelewu bankowego, nowy użytkownik ma obowiązek weryfikacji. Konto możemy zweryfikować na dwa sposoby, jako konto prywatne lub firmowe, a niezbędnym wymaganym dokumentem potwierdzającym tożsamość może być dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport oraz dodatkowo trzeba załączyć rachunek lub dokument z urzędu potwierdzający nasz adres zamieszkania.

Ostatnie zmartwienia giełdy

Mimo wszelkich starań i zapewnień ze strony założycieli giełdy dotyczącej bezpieczeństwa, podmiot BitBay sp. z.o.o. dnia 5 lutego 2018 roku został umieszczony na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Wniosek trafił do Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Zarzut dotyczył „nieuprawnionego prowadzenia działalności w zakresie świadczeń i usług płatniczych”. Trzeba zaznaczyć, że jest to pierwsza sytuacja w Polsce, która bezpośrednio uderzyła w rynek kryptowalut.

W odpowiedzi na oskarżenia KNF, firma Bitbay wydała oświadczenie: „Instytucje państwowe nie wydają licencji dla tego typu usług w Polsce, dlatego też działamy zgodnie z najlepszymi standardami wyrażonymi w kanonie dobrych praktyk podmiotów rynku kryptowalutowego w Polsce oraz politykami AML i KYC, które zostały u nas wdrożone pomimo braku regulacji w tym obszarze… Zapewniamy, że środki naszych klientów są bezpieczne. Każdy z naszych użytkowników posiada indywidualny, wirtualny rachunek PLN prowadzony przez bank (alias). Obsługę depozytów oraz wypłat w walutach USD i EUR gwarantuje natomiast operator płatności, który jest podmiotem nadzorowanym i licencjonowanym przez KNF. Klienci naszej giełdy nie muszą obawiać się o swoje depozyty oraz dostęp do nich”

Działania KNF z pewnością wywołały duże zamieszanie wśród użytkowników giełdy oraz utrudniły prowadzenie działalności. Gdyby oskarżenia okazały się słuszne, spółka zostanie obciążona wysoką karą pieniężną. Ale to nie są jedyne problemy, z którymi być może będzie musiała się zetknąć firma w najbliższej przyszłości. Wielką niewiadomą pozostaje fakt, jak zachowają się banki obsługujące firmę na co dzień. Może się zdarzyć, że polskie banki, nad którymi nadzór prowadzi wcześniej wspomniany KNF, mogą wypowiedzieć współpracę giełdzie Bitbay.

Sposób zabezpieczania kont

Użytkownicy mają dostęp do listy logowań i aktywnych sesji, dzięki którym mogą kontrolować nieautoryzowany dostęp do konta. Ponadto istnieją 2 sposoby zabezpieczania kont przez użytkowników. Zabezpieczenie polega na 2-stopniowym uwierzytelnieniu, za pomocą wygenerowanego kodu dzięki email lub przy wykorzystaniu Google Authenticator. Ważna cechą giełdy jest trzymanie środków na „cold wallecie”, czyli zaszyfrowanym portfelu, nie połączonym bezpośrednio z serwerami giełdy. Takie rozwiązanie pozwala zabezpieczyć środki, nawet w przypadku wystąpienia problemów z serwerami giełdy.

Co wyróżnia giełdę BitBay

  • Własna karta BitBay, dzięki której można płacić w sklepach i dokonywać wypłat w bankomatach
  • Program partnerski Bitbay – giełda wynagradza dożywotnio 20% prowizją każdą transakcję wykonaną przez osobę zarejestrowaną z Twojego polecenia
  • Dostępny 24 godziny na dobę support, możliwość odwiedzenia biura w Katowicach w dni robocze, oraz dostęp do infolinii (+48 32 555 0215 – poza wyłączeniem dni wolnych od pracy)
  • Wpłaty środków na giełdę można dokonać na 3 sposoby: przelew bankowy/wpłata ekspresowa DotPay, Poczta Polska, Sklep Żabka/Freshmarket
  • BitBay już czwarty rok z rzędu dołączył do akcji WOŚP, przekazując pokaźne sumy pieniędzy na rzecz fundacji Jurka Owsiaka.

Wybór giełdy, na której chcemy zacząć inwestować warto przeanalizować pod kątem 3 podstawowych cech: bezpieczeństwa, popularności i wysokości prowizji.

Dla użytkowników giełdy istotny powinien być również szereg czynników takich jak: czas transferu środków, płynność giełdy, dostępność i innowacja narzędzi, czas oczekiwania po weryfikacji, support ze strony firmy, ciekawy interfejs oraz konkurencyjność cen kryptowalut. Każdy z użytkowników powinien kierować się własnymi pobudkami, dla niektórych będzie to bezpieczeństwo, dla innych niskie prowizje transakcyjne umożliwiające ruchy małym nakładem finansowym.

Giełda kryptowalut BitBay zdeklasowała polski rynek kryptowalut i póki co cieszy się dużym zaufaniem użytkowników polskich jak również zagranicznych. Trudno jednak przewidzieć jak działania rządu, w tym wypadku KNF wpłyną na przyszłe losy giełdy BitBay.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
Banner Content